5. května 2011 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zdravotník naváděl na webu k sebevraždám

Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | foto: Shutterstock

WASHINGTON Bývalý americký zdravotník byl ve středu v minnesotském Faribaultu odsouzen k ročnímu vězení za to, že prostřednictvím internetu přivedl dva lidi k sebevraždě. William Melchert-Dinkel byl odsouzen na základě zřídka využívaného zákona, který umožňoval odsouzení až na 15 let. Soud ale pro obviněného zvolil neobvyklý trest jen ročního vězení, zato rozloženého do příštích deseti let.

Melchert-Dinkel byl usvědčen, že jako zdravotník fakticky napomohl k sebevraždě dvaatřicetiletého Angličana Marka Drybrougha a osmnáctileté Kanaďanky Nadii Kajoujiové. Drybrough se v roce 2005 oběsil, Kajoujiová se v roce 2008 utopila.

Nižší sazbu zvolil soudce Thomas Neuville proto, že Melchert-Dinkelův tlak nebyl jedinou okolností, která vedla k úmrtí obětí. Sudí nicméně chování odsouzeného označil za stalking, tedy za úmyslné, soustavné a hrubé pronásledování.

Trest Melchert-Dinkela je neobvyklý, ale v souladu s minnesotskými zákony.

Odsouzený si nejprve ve vězení odpyká 320 dní, po nichž bude propuštěn na svobodu. Během příštích deseti let bude povinen vždy ve výročí smrti obou sebevrahů nastoupit na dva dny do vězení. Pokud podmínky trestu poruší, odsedí si dalších 6,5 roku.

Podle vyjádření obžaloby je Melchert-Dinkel posedlý sebevraždami oběšením a své oběti vyhledával v internetu. V kontaktu s nimi se vydával za zdravotní sestru a dával jim přesné návody jak se zbavit života. Účastnil se internetových besed o sebevraždách s až dvaceti lidmi a deset z nich o sebevraždě přesvědčil. Pět z nich údajně svůj čin dokonalo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz