Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žebříček nejpodivnějších živočichů

Magazín

  9:47
NEW YORK - Mořský koník o velikosti hrášku, "přízračný" plž a nejmenší had na světě měřící jen 104 milimetrů - ti všichni patří k desítce nejpozoruhodnějších živočišných a botanických druhů objevených v loňském roce.

Nejmenší had na světě měří pouhých 10 cm. foto: Reprofoto

Do nejpozoruhodnější živočišné a rostlinné desítky zařadili vědci také kávovníkovou rostlinu bez kofeinu z Kamerunu, bakterie žijící v laku na vlasy, kterou vypátrali japonští vědci, obří palmu z Madagaskaru, která rozkvete a uhyne, a tmavěmodrou rybku z korálových útesů rodu Pomacentridae.

Živočišný "Top Ten" uzavírá hlemýžď se skořápkou svinutou kolem čtyř os, který byl objeven ve vápencových kopcích v Malajsii, nejdelší hmyz na světě z Bornea o délce 56,7 centimetru, který vypadá jako větvička, a zkamenělý exemplář nejstaršího známého živorodého obratlovce ze Západní Austrálie.

Deset nejpozoruhodnějších živočišných a botanických druhů.

Seznam pozoruhodných živočichů a rostlin vznikl v Mezinárodním ústavu pro výzkum živočišných a botanických druhů (IISE) na Arizonské státní univerzitě a na mezinárodním výboru taxonomů, biologických expertů zabývajících se klasifikací organismů.

Entomolog a ředitel IISE Quentin Wheeler zastává názor, že seznam pomohl zábavným způsobem soustředit pozornost na biodiverzitu a důležitost přírodovědných muzeí či botanických zahrad.

Drobný mořský koník Hippocampus satomiae, který je mezi deseti nejzajímavějšími novými druhy, má standardní délku 13,8 milimetrů a výšku 11,5 mm. Tato miniatura byla objevena nedaleko indonéského ostrova Derawan a pojmenování "satomiae" dostala po Satomim Onishim, průvodci potápěčů, který tento druh živočichů sbíral.

Nejmenší had na světě, Barbados Threadsnake, byl objeven na Barbadosu, nejvýchodnějším ostrově Karibiku.

Strašidelně bledý "přízračný hlemýžď" byl překvapivě nalezen v hustě osídlené oblasti města Cardiff ve Walesu, zatímco rybka Chromis abyssus rodu Pomacentridae byla odhalena v podmořských hlubinných korálových útesech u břehů ostrova Ngemelis v Mikronésii.

Podle Quentina Wheelera je každoroční seznam deseti nejpozoruhodnějších živočichů a rostlin věnován památce a výročí narození švédského přírodovědce a lékaře Carla Linného (23. května 1707 - 10. ledna 1778). Ten je znám díky založení botanické a zoologické systematické nomenklatury. Vytvořil také pojem druh jako základ přirozené soustavy organismů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat