26. května 2009 9:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Žebříček nejpodivnějších živočichů

Nejmenší had na světě měří pouhých 10 cm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejmenší had na světě měří pouhých 10 cm. | foto: Reprofoto

NEW YORK Mořský koník o velikosti hrášku, "přízračný" plž a nejmenší had na světě měřící jen 104 milimetrů - ti všichni patří k desítce nejpozoruhodnějších živočišných a botanických druhů objevených v loňském roce.

Do nejpozoruhodnější živočišné a rostlinné desítky zařadili vědci také kávovníkovou rostlinu bez kofeinu z Kamerunu, bakterie žijící v laku na vlasy, kterou vypátrali japonští vědci, obří palmu z Madagaskaru, která rozkvete a uhyne, a tmavěmodrou rybku z korálových útesů rodu Pomacentridae.

Živočišný "Top Ten" uzavírá hlemýžď se skořápkou svinutou kolem čtyř os, který byl objeven ve vápencových kopcích v Malajsii, nejdelší hmyz na světě z Bornea o délce 56,7 centimetru, který vypadá jako větvička, a zkamenělý exemplář nejstaršího známého živorodého obratlovce ze Západní Austrálie.

Deset nejpozoruhodnějších živočišných a botanických druhů.

Seznam pozoruhodných živočichů a rostlin vznikl v Mezinárodním ústavu pro výzkum živočišných a botanických druhů (IISE) na Arizonské státní univerzitě a na mezinárodním výboru taxonomů, biologických expertů zabývajících se klasifikací organismů.

Entomolog a ředitel IISE Quentin Wheeler zastává názor, že seznam pomohl zábavným způsobem soustředit pozornost na biodiverzitu a důležitost přírodovědných muzeí či botanických zahrad.

Drobný mořský koník Hippocampus satomiae, který je mezi deseti nejzajímavějšími novými druhy, má standardní délku 13,8 milimetrů a výšku 11,5 mm. Tato miniatura byla objevena nedaleko indonéského ostrova Derawan a pojmenování "satomiae" dostala po Satomim Onishim, průvodci potápěčů, který tento druh živočichů sbíral.

Nejmenší had na světě, Barbados Threadsnake, byl objeven na Barbadosu, nejvýchodnějším ostrově Karibiku.

Strašidelně bledý "přízračný hlemýžď" byl překvapivě nalezen v hustě osídlené oblasti města Cardiff ve Walesu, zatímco rybka Chromis abyssus rodu Pomacentridae byla odhalena v podmořských hlubinných korálových útesech u břehů ostrova Ngemelis v Mikronésii.

Podle Quentina Wheelera je každoroční seznam deseti nejpozoruhodnějších živočichů a rostlin věnován památce a výročí narození švédského přírodovědce a lékaře Carla Linného (23. května 1707 - 10. ledna 1778). Ten je znám díky založení botanické a zoologické systematické nomenklatury. Vytvořil také pojem druh jako základ přirozené soustavy organismů.

Lidovky.cz, ČTK