Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemětřesení v Číně vyděsilo pandy, nechtěly slézt ze stromů

Magazín

  7:00aktualizováno  8:51
PEKING - Zemětřesení, které si v sobotu na jihozápadě Číny vyžádalo téměř 200 mrtvých a 12.000 zraněných, nezpůsobilo trauma jen místním obyvatelům. Notně vyděsilo také pandy, které jsou symbolem provincie S'-čchuan a které tam žijí ve velké rezervaci.
Panda

Panda foto: Reuters

Pandy sice neutrpěly žádná zranění, v panice ale vylezly na nejvyšší stromy a nějaký čas odmítaly sestoupit dolů. Píše o tom agentura AFP. Přírodní rezervace Pi-feng-sia, zřízená pro ohrožené pandy velké, se nachází nedaleko epicentra víkendového zemětřesení. V parku poblíž města Ja-an žije více než 60 pand.

"Když zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály v sobotu udeřilo, některé z pand vylezly vysoko do klenby stromů a utrpěly různě intenzivní šok," napsala rezervace na svých webových stránkách.

K TÉMATU:

Na fotografiích, které ošetřovatelé rezervace pořídili, je vidět zvířata držící se křečovitě kmenů stromů. Státní televize CCTV odvysílala záběry na pandu usazenou nebezpečně na vrcholku vysokánské borovice kymácející se ze strany na stranu.

Mluvčí rezervace Žen Jao informovala, že nikdo z osob a zvířat v parku nebyl zraněn. Zařízení ale utrpělo materiální škody. Rezervace sdělila, že zaměstnancům se již podařilo pandy uklidnit tak, že sestoupily ze stromů zpět dolů na zem. Ošetřovatelé k tomu použili oblíbenou potravu pand, včetně jablek, i volání jejich jmény.

Panda velká

Pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí, a tím i jejich výhradní potrava - výhonky jediného druhu bambusu. Ohrožuje je také pytláctví a nízká reprodukční schopnost. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli i trest smrti.

"Pandy slezly dolů ze stromů... jsou zpátky na zemi, hrají si a krmí se," prohlásila mluvčí rezervace. Ve volné přírodě přežívá v současnosti už jen asi 1600 pand velkých, dalších 300 pak pobývá v různých chovných středicích, rezervacích a zoologických zahradách, především v Číně. Domovem většiny pand je právě provincie S'-čchuan, která je velmi náchylná k zemětřesením.

Mohutné otřesy půdy v roce 2008 si v S'-čchuanu vyžádaly přes 90 000 mrtvých či pohřešovaných. Vážně zasáhly také velkou pandí rezervaci Wu-lung, odkud musela být zvířata přepravena do jiných parků, včetně parku Pi-feng-sia. Jedna panda tehdy při zemětřesení zahynula, další se ztratila. Na 60 000 hektarů přirozeného prostředí, v němž pandy žily, bylo zničeno.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat