Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemětřesení v Číně vyděsilo pandy, nechtěly slézt ze stromů

Panda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda | foto: Reuters

PEKING Zemětřesení, které si v sobotu na jihozápadě Číny vyžádalo téměř 200 mrtvých a 12.000 zraněných, nezpůsobilo trauma jen místním obyvatelům. Notně vyděsilo také pandy, které jsou symbolem provincie S'-čchuan a které tam žijí ve velké rezervaci.

Pandy sice neutrpěly žádná zranění, v panice ale vylezly na nejvyšší stromy a nějaký čas odmítaly sestoupit dolů. Píše o tom agentura AFP. Přírodní rezervace Pi-feng-sia, zřízená pro ohrožené pandy velké, se nachází nedaleko epicentra víkendového zemětřesení. V parku poblíž města Ja-an žije více než 60 pand.

"Když zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály v sobotu udeřilo, některé z pand vylezly vysoko do klenby stromů a utrpěly různě intenzivní šok," napsala rezervace na svých webových stránkách.

K TÉMATU:

Na fotografiích, které ošetřovatelé rezervace pořídili, je vidět zvířata držící se křečovitě kmenů stromů. Státní televize CCTV odvysílala záběry na pandu usazenou nebezpečně na vrcholku vysokánské borovice kymácející se ze strany na stranu.

Mluvčí rezervace Žen Jao informovala, že nikdo z osob a zvířat v parku nebyl zraněn. Zařízení ale utrpělo materiální škody. Rezervace sdělila, že zaměstnancům se již podařilo pandy uklidnit tak, že sestoupily ze stromů zpět dolů na zem. Ošetřovatelé k tomu použili oblíbenou potravu pand, včetně jablek, i volání jejich jmény.

Panda velká

Pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí, a tím i jejich výhradní potrava - výhonky jediného druhu bambusu. Ohrožuje je také pytláctví a nízká reprodukční schopnost. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli i trest smrti.

"Pandy slezly dolů ze stromů... jsou zpátky na zemi, hrají si a krmí se," prohlásila mluvčí rezervace. Ve volné přírodě přežívá v současnosti už jen asi 1600 pand velkých, dalších 300 pak pobývá v různých chovných středicích, rezervacích a zoologických zahradách, především v Číně. Domovem většiny pand je právě provincie S'-čchuan, která je velmi náchylná k zemětřesením.

Mohutné otřesy půdy v roce 2008 si v S'-čchuanu vyžádaly přes 90 000 mrtvých či pohřešovaných. Vážně zasáhly také velkou pandí rezervaci Wu-lung, odkud musela být zvířata přepravena do jiných parků, včetně parku Pi-feng-sia. Jedna panda tehdy při zemětřesení zahynula, další se ztratila. Na 60 000 hektarů přirozeného prostředí, v němž pandy žily, bylo zničeno.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.