13. ledna 2008 17:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemřel jeden z dědiců českého trůnu

Znak Habsburků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znak Habsburků. | foto: ČTK

VÍDEŇ Čeští monarchisté o víkendu truchlili. Ve Vídni byl v sobotu podvečer pohřben jeden ze synů posledního rakousko-uherského císaře a českého krále Carl Ludwig Habsburský, jeden z dědiců českého trůnu. Bankéř a podnikatel Carl Ludwig, který většinu života prožil v USA a Belgii, zemřel minulý měsíc v Bruselu ve věku 89 let.

Na pohřeb se do vídeňského Svatoštěpánského chrámu dostavili četní zástupci rozvětveného šlechtického rodu Habsburků v čele s nejstarším dosud žijícím synem císaře Karla I. Ottou. Přijeli i zástupci současných panovnických rodů z Belgie, Lucemburska a Lichtenštejnska. Přítomen byl i český ministr zahraničí kníže Karel Schwarzenberg.

Obřad sloužil papežský nuncius v Rakousku arcibiskup Edmond Farhat. Ostatky Carla Ludwiga byly poté uloženy do kapucínské krypty, kde byla naposledy pohřbena před téměř 20 lety jeho matka, poslední císařovna Zita. Z pěti dětí císaře Karla I. dosud žijí tři další synové - Otto (95), Felix (91) a Rudolf (88). Všichni byli na pohřbu rovněž přítomni, stejně jako čtyři děti zemřelého.

čtk