Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel jeden z nejbohatších psů na světě

Magazín

  7:00
NEW YORK - Ve Spojených státech uhynul jeden z nejbohatších psů na světě, fenka Trouble. Stalo se tak již loni v prosinci, na veřejnost se ale informace dostala až nyní. Fenka patřila excentrické realitní magnátce Leoně Helmsleyové, která jí odkázala 12 milionů dolarů.
Maltézský pes - ilustrační foto

Maltézský pes - ilustrační foto foto: Shutterstock

Příčina smrti psa není známa, stejně jako to, proč ji jeho opatrovatel dosud tajil.

Helmsleyová, které se přezdívalo Krutá královna, zemřela v roce 2007 a ve své závěti zcela opominula svou rodinu. Miliardy dolarů, jež za života nashromáždila, věnovala charitativní organizaci chránící psy. Kromě příbuzných tím naštvala i veřejnost a Trouble se stala hromosvodem nenávisti vůči její bývalé majitelce.

Na adresu fenky tak podle deníku The New York Times směřovalo mnoho výhrůžek smrtí či únosem. Když se o něj odmítl starat bratr zesnulé miliardářky, musel se pes přesunout soukromým letadlem na Floridu, kde se jej ujal Carl Lekic, generální manažer hotelu spadajícího do impéria Helmsleyové. Fenka tehdy cestovala pod krycím jménem Bubble.

Na Floridě na psa-milionáře čekala změna jídelníčku. Zatímco Helmsleyová jej krmila krabím masem, smetanovým sýrem a dušenou zeleninou, nový opatrovatel mu podával klasické psí konzervy. Maltézskému psíkovi změna stravy svědčila a trochu přibral. V roce 2008 navíc více odpovídala i jeho majetku.

Jeden z nejbohatších psů na světě  - Trouble

Vnukové Helmsleyové totiž přesvědčili soud, že jejich babička při psaní závěti nebyla zcela při smyslech. Svěřenecký fond Trouble se tak smrskl na dva miliony dolarů. I tak si ale pes, který se nakonec dožil 12 let, užíval blahobytu.

PSÍ VÝDAJE

Lekic za něj ročně utratil kolem 190.000 dolarů. Nejvíce, a to 100.000 dolarů, stála fenčina bezpečnost, péče o zevnějšek 8000 dolarů a potrava 1200 dolarů. Zdravotní péče pak přišla 2500 až 18.000 dolarů - Trouble měla problémy s ledvinami. Samotný Lekic pak dostával za péči o psa 60.000 dolarů ročně. Peníze, které po smrti psa zbyly, nyní půjdou na charitativní účely.

Přes luxusní život, jehož se Trouble dostalo, fenka zřejmě nebyla nejbohatším psem na světě. Tím by měl být německý ovčák Günther IV, jehož majetek podle některých zdrojů činí stovky milionů dolarů. Peníze údajně zdědil po svém otci Güntherovi III, kterému majetek odkázala hraběnka Karlotta Libensteinová. Jak ale podotkl server Daily Beast, jeho příběh je "příliš šokující, než aby byl pravdivý - a možná není".

Autoři: ,