1. listopadu 2007 17:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemřel muž, který svrhl Malého chlapce

Paul W. Tibbets, před letadlem, které svrhlo atomovou bombu na Hirošimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul W. Tibbets, před letadlem, které svrhlo atomovou bombu na Hirošimu. | foto: ČTK

COLUMBUS Pilot a velitel bombardéru B-29, pojmenovaném Enola Gay, které svrhlo v srpnu 1945 atomovou bombu na Hirošimu, dnes zemřel. Paulu Tibbetsovi bylo 92 let. Při útoku na japonské město zahynulo až 100 tisíc lidí.

Tibbets zemřel ve svém domě ve městě Columbus ve státě Ohio po dvou měsících, kdy se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy, řekl jeho dlouholetý přítel Gerry Newhouse. Podle něj si nepřál pohřeb, ani náhrobní kámen, aby neposkytl odpůrcům bombardování Hirošimy místo k protestům.

Letoun se čtrnáctičlennou posádkou svrhl bombu přezdívanou Little Boy (Chlapeček) na Hirošimu ráno 6. sprna 1945. Šlo o první použití jaderné zbraně v historii lidstva. V Hirošimě zahynulo 70 až 100 tisíc lidí, desetitisíce dalších zranil.

Tebbits byl přesvědčen o správnosti svého úkolu. Padesát let po svržení bomby řekl televizi CNN, že byl zděšen ničivými důsledky výbuchu, ale tvrdil také, že bomba zachránila životy milionů lidí.

Američané po třech dnes svrhli ještě atomovou bombu na Nagasaki. Několik dní poté Japonsko kapitulovalo a definitivně skončila druhá světová válka.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz