Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel nejstarší muž světa, bylo mu 113 let

Magazín

  16:11
TOKIO/LONDÝN - Ve věku 113 let ve spánku zemřel nejstarší muž na světe, Japonec Tomodži Tanabe. Na jeho místo nastoupil britský veterán první světové války Henry Allingham, jenž 113. narozeniny oslavil tento měsíc.

V Japonsku zemřel nejstarší muž světa, Tomodži Tanabe se dožil 113 let. foto: ČTK

Tanabe zemřel na selhání srdce u sebe doma na ostrově Kjúšú, v přítomnosti rodiny. Narodil se 18. září 1895. Měl osm dětí, pět synů a tři dcery. Tento zeměměřič měl také 25 vnoučat, 53 pravnoučat a šest prapravnoučat.

Žil se svým pátým synem a snachou. Mezi jeho oblíbená jídla patřily smažené krevety a tradiční japonská polévka miso se škeblemi. Každé ráno si Tanabe dal mléko a přečetl noviny. Vyhýbal se alkoholu a nekouřil. Do Guinnessovy knihy rekordů byl coby nejstarší žijící muž zapsán, když oslavil 111. narozeniny.

Japonci mají velmi vysokou průměrnou délku života, u žen činí 86 let, u mužů 79 let. Podle vědců je to díky zdravým surovinám používaným v japonské kuchyni, jsou to především ryby a rýže.

Počet lidí starších sta let se v Japonsku za posledních šest let více než zdvojnásobil. Loni jich bylo 36.000. Řady staletých ale s 86 procenty ovládají ženy. Podle odhadů Organizace spojených národů bude v roce 2050 žít v Japonsku milion lidí, kteří svůj věk budou udávat třímístným číslem.

Nejstarším mužem na světě je nyní Brit Henry Allingham, který 113. narozeniny oslavil tento měsíc.

Nově nejstarší muž na světě se narodil v Londýně 6. června 1896 a nejstarším Britem se zápisem v Guinnessově knize rekordů se stal v lednu 2007 ve 110 letech. Je jedním ze dvou posledních žijících britských účastníků první světové války a poslední žijící ze zakládajících členů britského královského letectva.

Zažil tři století, šest monarchií, první za královny Viktorie. Má pět vnoučat, 12 pravnoučat, 14 prapravnoučat a jedno praprapravnouče.

Nejstarším člověkem na světě je Američanka Gertrude Bainesová, která v dubnu oslavila 115. narozeniny.

Autoři: ,