Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemřel nejstarší muž světa, bylo mu 113 let

V Japonsku zemřel nejstarší muž světa, Tomodži Tanabe se dožil 113 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Japonsku zemřel nejstarší muž světa, Tomodži Tanabe se dožil 113 let. | foto: ČTK

TOKIO/LONDÝN Ve věku 113 let ve spánku zemřel nejstarší muž na světe, Japonec Tomodži Tanabe. Na jeho místo nastoupil britský veterán první světové války Henry Allingham, jenž 113. narozeniny oslavil tento měsíc.

Tanabe zemřel na selhání srdce u sebe doma na ostrově Kjúšú, v přítomnosti rodiny. Narodil se 18. září 1895. Měl osm dětí, pět synů a tři dcery. Tento zeměměřič měl také 25 vnoučat, 53 pravnoučat a šest prapravnoučat.

Žil se svým pátým synem a snachou. Mezi jeho oblíbená jídla patřily smažené krevety a tradiční japonská polévka miso se škeblemi. Každé ráno si Tanabe dal mléko a přečetl noviny. Vyhýbal se alkoholu a nekouřil. Do Guinnessovy knihy rekordů byl coby nejstarší žijící muž zapsán, když oslavil 111. narozeniny.

Japonci mají velmi vysokou průměrnou délku života, u žen činí 86 let, u mužů 79 let. Podle vědců je to díky zdravým surovinám používaným v japonské kuchyni, jsou to především ryby a rýže.

Počet lidí starších sta let se v Japonsku za posledních šest let více než zdvojnásobil. Loni jich bylo 36.000. Řady staletých ale s 86 procenty ovládají ženy. Podle odhadů Organizace spojených národů bude v roce 2050 žít v Japonsku milion lidí, kteří svůj věk budou udávat třímístným číslem.

Nejstarším mužem na světě je nyní Brit Henry Allingham, který 113. narozeniny oslavil tento měsíc.

Nově nejstarší muž na světě se narodil v Londýně 6. června 1896 a nejstarším Britem se zápisem v Guinnessově knize rekordů se stal v lednu 2007 ve 110 letech. Je jedním ze dvou posledních žijících britských účastníků první světové války a poslední žijící ze zakládajících členů britského královského letectva.

Zažil tři století, šest monarchií, první za královny Viktorie. Má pět vnoučat, 12 pravnoučat, 14 prapravnoučat a jedno praprapravnouče.

Nejstarším člověkem na světě je Američanka Gertrude Bainesová, která v dubnu oslavila 115. narozeniny.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...