2. srpna 2012 14:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rekordní opilost: žena v Otrokovicích nadýchala 5,7 promile

Alkohol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OTROKOVICE Těžko uvěřitelných 5,52 promile alkoholu nadýchala ve středu třiačtyřicetiletá žena, která ležela na chodníku na třídě Osvobození v Otrokovicích na Zlínsku. Naměřená hodnota vzbudila u policistů i lékaře lehké rozpaky nad funkčností přístroje.

Opakovaná zkouška po pěti minutách ale dopadla ještě hůř, žena nadýchala dokonce 5,72 promile, řekl ve čtvrtek mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Žena, které v důsledku nemírné konzumace alkoholu vypověděly službu nohy, ležela necelé dva metry od kolejí nedaleko železničního přejezdu. Na přivolání kolemjdoucích proto na místo vyrazila hlídka policie. Muži zákona silně opilou ženu odtáhli od kolejiště. Přivolaný lékař konstatoval otravu alkoholem a rozhodl o jejím převozu na internu zlínské krajské nemocnice.

Holdování alkoholu

Lidé ve Zlínském kraji holdují pití alkoholu v celostátním srovnání nadprůměrně. Nejvíc hospitalizací kvůli alkoholu na 100 tisíc obyvatel bylo u pacientů s bydlištěm v krajích Olomouckém, 138, a pak hned ve Zlínském, 129. Region se také čas od času zapisuje do rekordních tabulek nejvíce opilých osob. Například loni v dubnu naměřila policie jednatřicetiletému muži z Karolinky na Vsetínsku dokonce 7,78 promile alkoholu.

ČTĚTE VÍCE

Tito lidé mohou hovořit o štěstí, že konzumaci podobného množství alkoholu přežili bez újmy na zdraví. Podle odborníků většina lidí upadá do bezvědomí nebo do hlubokého opileckého spánku už při necelých čtyřech promile. Pokud jsou ještě při vědomí, podléhají iluzím - vidí, co není, a nevidí, co je.

Rekordních 12 promile

Nemohou vnímat rychlost, nereagují skoro na nic a nedokážou koordinovat pohyby.

Do českých statistik alkoholových rekordmanů se nejvýše zřejmě zapsal Milan Čurda, který v květnu 2005 nadýchal na Semilsku po nehodě s fekálním vozem téměř osm promile alkoholu. Celosvětovým "přeborníkem" je údajně jistý Polák, kterému naměřili 12,3 promile alkoholu v krvi. Za smrtelnou dávku se pokládají právě zmíněné čtyři promile. Jeden vtip ale říká, že se tato hranice netýká právě Poláků a Rusů.

Lidovky.cz, ČTK