Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ženy byly žádanou kořistí už v neolitu

Okryté hliněné podlahy starověkých domků neolitické vesničky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okryté hliněné podlahy starověkých domků neolitické vesničky. | foto: AFP

MADRID Vědci našli první důkaz toho, že ženy byly žádanou kořistí již v neolitu. Staly se totiž příčinou dávného "talheimského masakru". Doklady o něm našli britští vědci v jihozápadním Německu. Útočníci vtrhli do osady, unesli fakticky všechny ženy a pobili jejich muže, kteří se ženy marně snažili vyrvat z rukou nepřátel. Stáří neolitického pohřebiště stanovili vědci zhruba na 7000 let.

Informace zveřejnil španělský deník El Mundo. Vědci z Durhamské univerzity ve Velké Británii zkoumali zubní ostatky 34 jedinců z "hromadného hrobu" v oblasti Talheimu v jihozápadním Německu. Podařilo se jim získat poměrně věrný obraz toho, co se stalo při brutálním masakru, a také zjistit, jaké byly vztahy mezi všemi mrtvými. Zuby, které patřily 18 dospělým a 16 dětem, pomohly určit, že kostry patřily členům dvou kmenů. A někteří vykazovali společné dědičné znaky. Všichni byli surově povražděni při stejném útoku, někteří utrpěli silné rány kamennou sekerou do hlavy.

Oběti řádění byly pohřbeny všechny v jedné jámě, hluboké tři metry. Hrob byl objeven v osmdesátých letech minulého století. Původně všechno naznačovalo, že mrtví patřili k homogennímu izolovanému sídlišti. Avšak tým Alexandera Bentleyho zjistil, že tito neolitičtí lidé žili v době asi 4900 let před naším letopočtem a patřili ke třem různým skupinám. Jednou z nich byl místní kmen a kosterní pozůstatky 24 jedinců patří pouze jeho mužům a dětem různého věku. Badatelé z toho usuzují, že ženy byly uneseny a živé dopraveny na jiné místo. A únos se stal zřejmě příčinou krvavé bitvy mezi kmeny.

Útočníci ale patřili do dvou skupin. V obou zahynuli jak muži, tak ženy v různém věku. V jedné skupině byla celá rodina - otec, matka, syn, dcera a babička. V druhé skupině bylo možné určit složení její stravy, a proto také stanovit, že žila v oblasti vzdálené od přepadené komunity. "Všechno nasvědčuje tomu, že se zaměřili na tuto konkrétní komunitu, jako kdyby šlo o pomstu mezi soupeřícími kmeny.

Za útoky stály ženy

Ačkoliv byl boj o zdroje ve střední Evropě příčinou neustálých střetnutí, v tomto případě stopy ukazují, že tady byly důvodem útoku místní ženy, s nimiž bylo zacházeno jinak a (po útoku) zůstaly naživu," vysvětlil Bentley. Je známo, že boje o ženy se sváděly po stovky let a dochází k nim i dnes, ale v archeologických archivech je velmi těžké rozlišit, jestli ženy byly motivem některých bitev, nebo jestli v nich hrály roli jiné faktory.

"Poprvé máme důkaz, že byly žádanou kořistí," zdůraznili. Stopy, které na hlavách obětí zanechaly sekerky, napovídají, že se oběti nemohly bránit, možná byly svázané; další se snad snažily utéci před útočníky, kteří je napadli neočekávaně, a byly zasaženy šípy. Tyto kmeny ještě nezůstávaly na jednom místě a se svými stády dobytka se stěhovaly z místa na místo.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Okryté hliněné podlahy starověkých domků neolitické vesničky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Okryté hliněné podlahy starověkých domků neolitické vesničky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Okryté hliněné podlahy starověkých domků neolitické vesničky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.