Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimbabwe hájí plán prodat 27 slonů do Číny

Magazín

  6:53
HARARE - Zimbabwe hájí svůj plán prodat do Číny 27 živých slonů odchycených ve svém Národním parku Hwange. Do Číny už podle zimbabwských úřadů odjeli zimbabwští odborníci, aby zjistili, zda jsou tamní zoologické zahrady na přílet slonů dostatečně připravené. Informoval o tom britský zpravodajský server The Observer.

Slůňata (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle zimbabwských úřadů je prodej slonů nutný, aby země získala peníze potřebné na programy ochrany přírody. Už začátkem letošního roku se objevily informace, že z Národního parku Hwange bylo odchyceno nejméně 62 slonů včetně mláďat, kteří budou prodáni do několika zemí včetně Číny, Francie či Spojených arabských emirátů.

ČTĚTE TAKÉ:

V polovině ledna se objevily informace, podle nichž bude jeden slon stát zhruba 40.000 až 60 000 dolarů (asi 960.000 až 1,4 milionu Kč). Podle mezinárodní organizace CITES, která monitoruje obchod s ohroženými druhy, má Zimbabwe právo exportovat živá zvířata, pokud tím neohrozí přežití druhu, zajistí jim vhodnou přepravu a nevystaví je krutému zacházení.

Odchyt mláďat je nebezpečný

Ochránci přírody tento plán označili za barbarský a petici proti němu podepsalo více než 50 000 lidí. V petici zaslané zimbabwské vládě ochránci přírody připomněli, že tři ze čtyř slonů, které země vyvezla v roce 2012 do Číny, už pošli. Podle zimbabwského ministra životního prostředí a turistiky Waltera Mzembiho je vývoz způsobem, jak regulovat údajně přemnoženou populaci slonů, aniž by se museli cíleně vybíjet.

Za velmi problematický aspekt považují ochránci přírody odchyt mláďat; odebrání mláďat z tlupy je traumatické, protože sloni jsou velmi společenská zvířata. Slůňata potřebují mnoho let podpory od rodičů i dalších členů tlupy, než mohou přežít sama. Frustrace z odebrání mláděte může po mnoho let přežívat i v postižené tlupě, která si ji podle odborníků pak může vybíjet na nic netušících turistech.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat