130 let
Mávající svišť (ilustrační foto)

Mávající svišť (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Život svišťů v Tatrách můžete sledovat on-line

Magazín
  •   10:34
BRATISLAVA - Život jedné sviští rodinky pod Lomnickým štítem ve Vysokých Tatrách budou moci zájemci od července sledovat přes internet. Přenosy nabídnou ochranáři ze správy Tatranského národního parku (TANAP) na své webové stránce, živé vysílání z nadmořské výšky kolem 1900 metrů je naplánováno až do října.

V létě tak bude asi možné vidět i mláďata tohoto typického tatranského hlodavce, která přicházejí na svět koncem června.

"Diváci budou moci vidět sviště zejména v časných ranních hodinách, když se vydají za potravou. Velmi zajímavý pohled se jim naskytne při sledování sviští rodinky během pěkných a slunných dní, když se budou nejen krmit, ale také skotačit," řekla mluvčí slovenského ministerstva životního prostředí Beatrice Hudáková.

Kdo bude účinkovat ve sviští reality show?
O nejvhodnější sviští rodince, jejíž život uvidí také diváci, se zatím podle Hudákové nerozhodlo. Vytypované jsou dvě kolonie hlodavců, verdikt o tom, která se dostane na obrazovky a monitory počítačů, padne až začátkem července.

Svišti patří k symbolům slovenských hor, ve Vysokých Tatrách jich podle dřívějších údajů žije několik stovek. V minulosti byla jejich populace mnohem vyšší, lidi je však lovili i pro jejich tuk, který považují za léčivý. K přirozeným nepřátelům pak patří orel a o něco méně rys či liška.

Tento hlodavec je velmi plachý. Na hrozící nebezpečí se jedinci upozorňují typickým pískáním. Svišť horský tatranský patří do čeledi veverkovitých, na Slovensku se řadí mezi nejpřísněji chráněná zvířata.

Solární kamera
Přenosy z hor bude podle ředitele správy parku Pavla Majka zabezpečovat internetová kamera napájená solárními články. Signál od sviští nory se bude přenášet nejdřív na Skalnaté pleso a odtud do budovy správy TANAPu.

Podobné projekty se uskutečnily i v minulosti, loni ochranáři nabídli přímé přenosy z hnízda orla skalného. Vysílání trvalo dva měsíce, dokud mládě dravce neopustilo hnízdo. Podle Majka se minulý rok v některých dnech připojilo až 2000 zájemců včetně Slováků žijících v Austrálii nebo Irsku.

Autor: ČTK