Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Život za rekordní cenu

Magazín

  8:10
SYDNEY - Ian Usher, čtyřiačtyřicetiletý Brit žijící v Austrálii, otevřel šampaňské a začal slavit úspěch, jaký má jeho dosavadní život. Měřeno nabídkami na dražebním serveru eBay, kde v neděli začala týdenní dražba jeho práce, domova i přátel, má hodnotu více než 650 tisíc australských dolarů (9,6 milionu korun).

Ian Usher ve svém domě v australském Perthu s napětím očekává, za kolik peněz prodá celý svůj dosavadní život. foto: AFP

„Je to poměrně drsná akce, ale jsem z toho víc nadšený než nervózní,“ řekl Usher britskému deníku The Times. Usher dražbu avizoval už od letošního března a trval na tom, že všechny nabízené věci musejí být koupeny naráz. K rozhodnutí prodat všechno a začít nový život jen s pasem, peněženkou a oblečením, které bude mít na sobě, jej přiměl bolestný rozchod s manželkou Laurou po pětiletém soužití.

„Nemohl jsem dál žít v domě, který jsme stavěli pro nás oba, mezi nábytkem, kterým jsme ho zařídili,“ vysvětlil. Vítěznému dražiteli Usher slibuje předat dům se třemi ložnicemi v Perthu v hodnotě 420 000 dolarů, všechny koníčky a také přátele, jimž ho představí. Vítěz by měl také převzít jeho práci prodavače v obchodě s koberci.

Co Ian Usher nabízí      
v internetové dražbě  
 
*dům se třemi ložnicemi  
v Perthu včetně veškeré  
výbavy                   
* automobil Mazda        
* motocykl Kawasaki      
* vodní skútr            
* soupravu na kitesurfing
* snowboard              
* sbírku cédéček a DVD   
* obuv a oblečení        
* přátele                
* zaměstnání v prodejně  
koberců                

Zaměstnavatelka nápad s dražbou podpořila a slíbila, že Usherovu nástupci poskytne dvoutýdenní zkušební lhůtu s vyhlídkou na trvalé zaměstnání. Usherovi kamarádi přislíbili potenciálnímu kupci přátelství se stejnou podmínkou.

Nabízí i přátele
Brit původně doufal, že dražba vynese alespoň 400 000 australských dolarů, ale krátce po zahájení aukce padla nabídka 300 100 dolarů a do nedělního odpoledne se po čtyřech desítkách přihození částka vyšplhala na 650 000 dolarů. „Otevřel jsem šampaňské ve tři odpoledne, když se hranice dostala přes 400 000,“ řekl Usher novinářům. „Je neuvěřitelné, že to šlo takhle rychle od začátku aukce.“

Vítěz mimo jiné „zdědí“ Usherovy oblíbené modré tenisky značky Converse, černé kožené pracovní boty a sbírku sandálů. Dále džíny ve dvou velikostech - ze současnosti a z doby, kdy jejich majitel přibral na váze, a vestu na plachtění, kterou si Usher půjčil od svého bratra a zapomněl mu ji vrátit. Mezi nabízenými přáteli je webová designérka Melanie s dítětem, surfař Ryan a manželský pár Andy a Karen.

Dražbu sleduje i exmanželka
Vítěz navíc zažije svých 15 minut slávy. „Určitě stane v záři reflektorů, tuhle aukci sledují média s velikým zájmem,“ prohlásil Usher, kterému od března posílají lidé z celého světa své ohlasy. Někteří ho v jeho plánech podporují, jiní si myslí, že je blázen. Ozvala se mu dokonce bývalá manželka. Prý dražbu napjatě sleduje a přeje mu vše nejlepší do dalšího života.

Poté co aukce příští neděli skončí, se její iniciátor chystá s pasem a hrstkou osobních věcí na letiště. Nejprve navštíví svoji rodinu v Anglii v rodném Darlingtonu a pak hodlá cestovat. Přesný plán zatím nemá. „Svět je tak veliký a cokoli se naskytne, jsem volný,“ prohlásil.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!