4. června 2009 20:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zloději ukradli britské královské rodině včely

včela - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy včela - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Stovky tisíc včel společně s úly, které byly určené pro královskou rodinu, ukradli zloději v Británii.

Není to ojedinělý případ. Nemoci a klesající počty včel v Británii vedly k prudkému zvýšení cen úlů i medu, což vede zloděje ke stále odvážnějším lupům. V minulých měsících byly hlášeny z celé země krádeže v hodnotě tisíců liber. A naposledy zmizely úly královského včelaře Murraye McGregora ve skotském West Lothianu.

Zloději si tu minulý měsíc odnesli asi jedenáct úlů s půlmilionem včel, jež byly z velké části určeny pro letní královské sídlo Balmoral ve Skotsku, kde měly produkovat med pro luxusní značku potravin prince Charlese. "V poslední době se tu stalo hodně krádeží," řekl McGregor. "Děje se to stále častěji. A jsme proti tomu bezmocní, protože úly nejsou hlídané."

Počty včelích kolonií v Británii za poslední dva roky drasticky poklesly vlivem špatného počasí a nemoci jménem varroáza. V roce 2008 bylo více než 25 procent kolonií nalezeno mrtvých. Cena květového medu tak za posledních 18 měsíců vzrostla o 60 procent, uvedl McGregor.

Vyšetřování včelí krádeže v odhadované hodnotě 5000 liber, což je asi 150.000 korun, se podle policie zaměří na samotnou komunitu včelařů.Produkce medu pro královskou rodinu nebude podle McGregora narušena: "Na místa pohybu ukradených včel vyšleme jiné," dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz