Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Znamená metan život?

Magazín

  15:17
WASHINGTON - Vědecké týmy NASA upřesnily původ metanu na Marsu. Zřejmě vzniká biologicky.

Černobílý snímek povrchu Marsu, který pořídila sonda Phoenix jedenáctý den po přistání na rudé planetě. foto: NASA

Na Marsu bylo na několika místech zjištěno velké množství metanu, což by mohlo znamenat, že na planetě dochází ke geologickým činnostem, anebo zde dokonce probíhají biologické procesy. Informuje o tom americký odborný časopis Science.

„Na Zemi produkují více než devadesát procent metanu přítomného v atmosféře živé organismy a pouze zbývajících deset procent je geochemického původu,“ uvádějí autoři studie. Přítomnost metanu by mohla být ukazatelem potenciálního života. Množství metanu zjištěného na rudé planetě je srovnatelné s objemem na aktivních místech Země, uvádí hlavní autor studie, planetolog Michael Mumma, který řídí astrobiologické středisko Goddard Space Flight Center při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Metan byl zjištěn v atmosféře Marsu už zpočátku roku 2003. Vědci nyní lokalizovali tři oblasti na severní polokouli planety, ze kterých plyn uniká. Metan - nejjednodušší uhlovodík, jehož molekula obsahuje jeden atom uhlíku a čtyři atomy vodíku - je ve vzduchu nestálý. Rozpadá se totiž vlivem ultrafialového záření ze slunečního světla. Trvající přítomnost metanu na Marsu tedy znamená, že je vytvářen při nějakém dlouhodobém či opakovaném procesu a trvale se tak doplňuje, píše The New York Times.

Už když vědci před pěti lety potvrdili přítomnost metanu na rudé planetě, sužovala je nejistota jeho původu. Možnost probíhajících geotermálních chemických reakcí, které metan produkují, by předpokládala podzemní vulkanickou činnost, anebo alespoň přítomnost horkých podzemních pramenů. Vulkanická činnost by však kromě metanu produkovala i jiné plyny jako například oxid siřičitý. Ten však na Marsu zjištěn nebyl. Druhou možností je tedy biologický původ metanu. Na Zemi je tento uhlovodík jako odpadní látka vylučován organismy, které se díky této své schopnosti nazývají metanogeny.

„Hypotézy o geochemickém nebo biologickém původu jsme probádali, ale k vědecky podloženému závěru jsme zatím nedospěli,“ vysvětlují autoři studie. Hypotézy většinou vycházejí z analogických jevů známých na Zemi. „Ať už je původ metanu jakýkoliv, samotný objev nás alespoň nasměroval k hledání mikroorganismů, které jsou z metanu živy.
Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...