Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Znamená metan život?

Černobílý snímek povrchu Marsu, který pořídila sonda Phoenix jedenáctý den po přistání na rudé planetě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černobílý snímek povrchu Marsu, který pořídila sonda Phoenix jedenáctý den po přistání na rudé planetě. | foto: NASA

WASHINGTON Vědecké týmy NASA upřesnily původ metanu na Marsu. Zřejmě vzniká biologicky.

Na Marsu bylo na několika místech zjištěno velké množství metanu, což by mohlo znamenat, že na planetě dochází ke geologickým činnostem, anebo zde dokonce probíhají biologické procesy. Informuje o tom americký odborný časopis Science.

„Na Zemi produkují více než devadesát procent metanu přítomného v atmosféře živé organismy a pouze zbývajících deset procent je geochemického původu,“ uvádějí autoři studie. Přítomnost metanu by mohla být ukazatelem potenciálního života. Množství metanu zjištěného na rudé planetě je srovnatelné s objemem na aktivních místech Země, uvádí hlavní autor studie, planetolog Michael Mumma, který řídí astrobiologické středisko Goddard Space Flight Center při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Metan byl zjištěn v atmosféře Marsu už zpočátku roku 2003. Vědci nyní lokalizovali tři oblasti na severní polokouli planety, ze kterých plyn uniká. Metan - nejjednodušší uhlovodík, jehož molekula obsahuje jeden atom uhlíku a čtyři atomy vodíku - je ve vzduchu nestálý. Rozpadá se totiž vlivem ultrafialového záření ze slunečního světla. Trvající přítomnost metanu na Marsu tedy znamená, že je vytvářen při nějakém dlouhodobém či opakovaném procesu a trvale se tak doplňuje, píše The New York Times.

Už když vědci před pěti lety potvrdili přítomnost metanu na rudé planetě, sužovala je nejistota jeho původu. Možnost probíhajících geotermálních chemických reakcí, které metan produkují, by předpokládala podzemní vulkanickou činnost, anebo alespoň přítomnost horkých podzemních pramenů. Vulkanická činnost by však kromě metanu produkovala i jiné plyny jako například oxid siřičitý. Ten však na Marsu zjištěn nebyl. Druhou možností je tedy biologický původ metanu. Na Zemi je tento uhlovodík jako odpadní látka vylučován organismy, které se díky této své schopnosti nazývají metanogeny.

„Hypotézy o geochemickém nebo biologickém původu jsme probádali, ale k vědecky podloženému závěru jsme zatím nedospěli,“ vysvětlují autoři studie. Hypotézy většinou vycházejí z analogických jevů známých na Zemi. „Ať už je původ metanu jakýkoliv, samotný objev nás alespoň nasměroval k hledání mikroorganismů, které jsou z metanu živy.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...