Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěvák polské metalové kapely byl obviněn kvůli zničení bible

Magazín

  19:24
VARŠAVA - Prokuratura v severopolské Gdyni obvinila frontmana death metalové kapely Behemoth Adama Darského z urážky náboženského cítění. Té se prý dopustil v září 2007, když na koncertě roztrhal bibli. Za podobnou urážku v Polsku hrozí až dva roky vězení.

Behemoth foto: Krzystof SadowskiReprofoto

Útržky bible během vystoupení v gdyňském klubu Ucho rozházel Darski mezi posluchače a fanoušci skupiny je potom spálili. Darski údajně také katolickou církev, k níž se v Polsku hlásí 95 procent lidí, nazval "zločinnou sektou".

Prokuratura se tímto případem zabývá už podruhé. Poprvé ho začala vyšetřovat předloni v únoru, kdy se na ni obrátil předseda Polského výboru na obranu před sektami Ryszard Nowak. Znalec z oboru religionistiky tehdy v odborném posudku uvedl, že "náboženská úcta se může týkat každého výtisku bible". Darski vysvětloval, že bibli roztrhal v rámci svého uměleckého vystoupení a že nechtěl urazit ničí náboženské cítění.

Prokuratura nakonec vyšetřování zastavila, protože v případu jako jediný poškozený figuroval Nowak, přičemž podle polských zákonů musejí být dva.

Letos v lednu se ale na prokuraturu kvůli gdyňskému koncertu Behemothu ze září 2007 jako výraz podpory Nowakovi obrátila čtveřice poslanců konzervativní strany Právo a spravedlnost, kterým se také nelíbí to, co Darski udělal.

Kromě roztrhání a spálení kousíčků bible se gdyňští vyšetřovatelé také na podnět Nowaka zabývají písní kapely Behemoth s názvem Chvála vrahů svatého Vojtěcha. Podle Nowaka skupina v této skladbě "veřejně chválí vraždu svatého Vojtěcha, patrona Polska". Druhý pražský biskup byl zavražděn v roce 997 během misie mezi pohanské Prusy. Jeho ostatky od nich vykoupil polský kníže a pozdější první král Polska Boleslav Chrabrý a uložil je ve svém sídelním městě Hnězdně.

Kvůli údajné urážce náboženského cítění se před polskými soudy osm let vlečou procesy s umělkyní Dorotou Nieznalskou, která na přelomu let 2001 a 2002 v Gdaňsku vystavila svoji instalaci nazvanou Vášeň. Šlo o kříž s fotografií pánského přirození. V létě 2003 soud autorku odsoudil k šesti týdnům veřejně prospěšných prací, rozsudek ale zrušil soud vyšší instance a nařídil nové přezkoumání případu. Další rozsudek se čeká tento týden.

Autor: