4. ledna 2010 20:09 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Ženy se podle vědců v práci přizpůsobují mužům a stávají se chladnějšími

Ženy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Ženy, které jsou od přírody nadány větším porozuměním pro druhé, se na pracovišti stávají čím dál chladnějšími a racionálnějšími. K takovým závěrům dospěl italský výzkumný ústav COFIMP. Něžné pohlaví se tak podle něho přizpůsobuje mužům a ztrácí citlivost a srdečnost.

"V posledních deseti letech pozorujeme výrazné sbližování mezi muži a ženami, kdy se ženy stále více připodobňují mužům a naopak," vysvětlili koordinátoři výzkumu Maurizio Sarmenghi a Federico Bencivelli. "A protože muži a ženy ztratili své osobité charakteristiky a jejich chování se stává uniformním, jde o nivelizaci směrem dolů, a to jak u žen, tak u mužů," uvedli.

Výsledkem jsou horší vztahy v zaměstnání, lidé uzavření do sebe, s pocity únavy a izolace a především bez profesionálních i osobních projektů.

Vědci zkoumali v letech 2001 až 2009 1200 lidí, z toho 660 mužů a 540 žen, v průměrném věku 39 let. Testovali u nich pět faktorů, které tvoří kostru emoční inteligence: empatii, emoční zralost, citlivost, upřímnost a materializaci citů.

U žen byl zaznamenán pokles jak na úrovni empatie, tak citlivosti a upřímnosti. Během deseti let jejich citlivost poklesla ze sedmi bodů na 1,3 bodu, upřímnost z 8,1 na mínus 0,7 bodu. Naopak citlivost mužů vzrostla z 0,7 na 5,7 bodu, ale jejich upřímnost poklesla z 0,7 na mínus 3,3 bodu.

Výzkum také ukázal slabou emoční inteligenci manažerů, ať to jsou muži či ženy, uvedli Sarmenghi a Bencivelli.

ČTK