130 let

Diskuze

Revoluční technologie jako trumf Westinghouse v Temelíně

Američané argumentují, že opět udávají trend v odvětví jaderné energetiky. Zastánci opačného názoru oponují jistotami česko-ruské spolupráce.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Větrovec

19. 12. 2012 5:27
Nová nebo zajetá technologie
Rozhodování, která technologie je kvalitnější a bezpečnější, podle dokumentace je poměrně jednoduché. Už jsme si od pana Hezoučkého či paní Drábové vyslechli, že obě nabídky, které zůstaly v tendru na dostavbu JETE, jsou v podstatě na stejné bezpečnostní úrovni. Teorie je jedna věc, důležité je ale také přihlédnout k praxi. Američané sice přicházejí s revolučním projektem, ale vzpomeňme, že už přes třicet let nepostavili u sebe doma žádnou jadernou elektrárnu. V současnosti na jedné pracují. Je to ale stavba pozoruhodná, která se pere se spoustou problémů. Je už asi v krvi Američanů to, že se rádi soudí. Dalšími problémy je ale nárůst ceny a odložení uvedení do provozu, k nimž v blízké době nejspíše dojde. Další reaktory typu AP-1000 se staví s většími úspěchy v Číně. Na druhé straně stojí reaktory typu VVER-1200, které se staví v Rusku. Např. JE Leningrad-II. Málokdy slyšíme o nějakých problémech se stavbou, s penězi či čímkoliv jiným. Co tedy chceme? Zavedenou výrobu spolehlivého konceptu? Nebo bychom radši průkopnické nápady, které nás mohou stát nemalé peníze?
0 0
možnosti
Pokud dáme stranou
ideologii, začlenění v určitém mocenském bloku, negativní vnímání ruské nadvlády v nedávné minulosti a tlak německého prostoru ovládnutého zeleným šílenstvím, zbývá si jen hodit mincí. Westík se vytahuje něčím, co je sice na papíře převratným objevem, ale ještě nikde napracuje. Rusáci nabízejí osvědčenou technologii, rochu vylepšenou, ale jako bonus se podbízejí nabídkou zapojení našeho průmyslu. A teď babo raď. Pracovní příležitosti, versus pocit průkopníka nových technologií. Sázím na americkou technologii,  ne proto že by byla z mého pohledu pro nás výhodná, ekonomicky určitě ne, ale bohužel výběr je natolik politicky řízený naší neschopnou politickou reprezentací, že z nich jako vždy vyleze nejhorší ze špatných řešení, pocit že budou nějaký čas vnímáni jako přátelé US. A to jim určitě za nějakých pár mizerných stomiliard stojí.
0 0
možnosti

Severan

17. 12. 2012 21:16
Milej pane odložte prosím ty
Milej pane odložte prosím ty idelogické předpojatosti, které v byznyse nemají místo. Pro pořádek - kapacita ropovodu z Ingolstadtu do Kralup je víc než 11 mil t ročně -my potřebujme něco přes 7 mil t. Prostě pro zásobování ČR dnes již Družbu nepotřebujeme.Pro ČR ropu nakupuje Česká rafinérská, která vlastní rafinerii v Kralupech a v Litvínově.  Akcionáři České rafinérské jsou  polský Orlen holandský Shell a italský Agip.  Víte, proč nakupují ruskou ropu - protože je pro ně lacinější... cena je Platts Rotterdam minus....Tak jim vysvětlete, že nám se to nelíbí- ať si tu ropu pro svou rafinerii nakupují jinde... Asi tušíte, co by vám na to řekli.... 
0 0
možnosti

17. 12. 2012 21:01
Jasně
ve skutečnosti všichni rusáci komunisty nenáviděli a komunismus v rusku a následně v celé východní a střední Evropě implatovala jakási vyšší neznámá síla. A do toho si ještě západní Němci dovolili zavést bez povolení z Moskvy novou měnu. Osobně se divím, že jim  báťuška Stalin nedal co proto a Chruščov tam nemrsknul jednu atomovku.
0 0
možnosti
Ve skutečnosti bylo v CCCP
Ve skutečnosti bylo v CCCP jen 5% obyvatelstva komunistů..... a implantace komunismu byla zahýájena z peněz Standart Oil pana Rockeffelera
0 0
možnosti
Od roku 1945 nam SSSR a RF
kOd roku 1945 nam SSSR a RF dodava suroviny a pokud mne pamet neklame , ta i nekdy na svuj vlastni ukor! Omezeni dodavek ropovodu Druzba byla zpusobena manazerskymi nedostatky v uzavirani smluv!
0 0
možnosti

Křivan

18. 12. 2012 6:43
pro neznalé dodávám
Zapomněli jsme na odpuštěné sovětské reparace za německý majetek na území Československa a souhlas se zahrnutím Československa mezi vítězné státy v druhé světové. A to nebyla samozřejmost s ohledem na podíl protektorátních závodů na vyzbrojování Něměcka, namátkou BAŤA, ČKD, Škoda, Severočeské chemičky.I tohle formovalo volby v roce 1948, Úmyslně jsem vynechal dodávky obilí v roce 1947 v době katastrofální neúrody na našem území, protože to už byla čistá propaganda, ale také velmi účinná.PS. Ruské suroviny se s chutí a tichým souhlasem přeprodávaly za světové ceny našim západním sousedům. To privilegium má myslím dodnes Bělorusko a možná ještě i Ukrajina.
0 0
možnosti
Nechci  se opakovat, ale i vy
Nechci  se opakovat, ale i vy to mate popletené!! Odkypak prislo od Rusu nejake zlo??? Jen jedno a to 68 a byli to komusti a sověti, takze se neplest!!   Jak to bylo se Severni Koreou? a is gruzii to bylo jinak!! A krize s východním berlinem byla zpusobena porusenim okupacni smlouvy zavedenim separatni meny v zapadnich sektorech, to uz nevite ??
0 0
možnosti

Lojza Z Paseky

17. 12. 2012 17:42
Nu dobrá
Zapomenu. Že jediná šance pro zachování obyvatelstva tohoto státu jest jednou provždy zavrhnout rozšíření tzv. Temelína na původní bolševickou megalomanskou variantu.Nemohu ovšem při vlastních životních zkušenostech zapomenout na to, že dnes bolševíci z čezu od rusáků čile nakupují uranové brikety vyrobené z českého uranu, při jehož těžbě zahynuly stovky politických vězňů. Uranová ruda byla za režijní náklady věnována těm asiatským okupantům.Jako stará osoba nechápu dnešní svět. Snažím se to nedávat najevo. Jsou ovšem jisté meze.
0 0
možnosti
Lojzíku, máte to cele
Lojzíku, máte to cele popletene! Bolševici z ČEZu jsou z Boží americké milosti kapitalisti! Těžba uranu byla pod vedením komunistické strany československa A uranovou rudou byla placena ropa za rezijni naklady v nekonvertibilnich rublech. Nechci být jednostraný, ale připomínám cca 150 000 mrtvých vojáků Sovětského Svazu při osvobozování Československa od nacistické okupace!!! Ta okupace s tichým souhlasem Francie, italie, a Velké Britanie s podporou Polska a Maďarska stála život více jak 360 000 občanů ČSR !!! a Pro pořádek !! okupace  v 68 byla práce komunistů! Ne národů SSSR, ti byli na tom stejně , ne-li hůř než my!!!
0 0
možnosti

Severan

17. 12. 2012 15:25
 O jaké  závislosti na
O jaké  závislosti na Rusku  je tu řeč – opravme si tato data a úvahy. Ropy se do české ekonomiky dováží kolem 7 mil t ročně , z toho jsou 4 mil t z Ruska a 3 mil t odjinud – Ázerbájdžán a Kazachstán. Nikdo nebrání tomu nakupovat všechnu ropu jinde – přepravní cesty tu existují a na tento dovoz dostačují.Zemní plyn – z Ruska jsou zhruba dvě třetiny dovozu , ostatní je odjinud Norsko, nebo spot. Plyn dováží především německá RWE.  Asi bychom tedy RWE měli poradit, aby plyn kupovala jinde…. Také dopravní cesty pro nákup plynu odjinud jsou k dispozici….Jediný problém je palivo pro jádro - ty americké palivové tyče se nějak kroutily v ruských  reaktorech – asi jim to vědomí, že jsou v ruském reaktoru nedělalo dobře……Známe-li tato fakta - tak proč takové úvahy o vysoké závislosti v energii na Rusku – nikdo přece firmy operující v plynu či ropě nenutí nakupovat ruské energie – dnes máme všechny možnosti kupovat jinde….
0 0
možnosti

Š18i37m81o64n 59Č17u88d73a

17. 12. 2012 20:08
.. protoze jak spravne
.. protoze jak spravne pisete, nase dodavky energii jsou na rusku zavisle podstatne pres 50%. Vase tvrzeni, ze kapacity na dopravu odjinud existuji, je ponekud lzive. Nebo jste snad uz zapomnel, co se delo, kdyz rusaci trochu priskrtili druzbu ... ?No a pak je tu ten fakt, ze skoupily dost podstatne podily ve vetsine prumyslu, co ma co docineni s energetikou (rafineri, energo, .... )Od rusu neprislo nikdy nic jineho, nez cire zlo. Severni korejci, vychodni Berlin, Gruzie, atd by o tom mohli vypravet. Pockejte .. my vlastne take.
0 0
možnosti

Křivan

17. 12. 2012 11:13
Ani to palivo se jim moc
Ani to palivo se jim moc nepovedlo.PS. Pořád mi není jasná majetková struktura Westinhouse, občas mám pocit, že se Toshiba té firmy chce zbavit. Pro lepší pochopení je dobrá znát i které výrobní kapacity a kde mají tento projekt zajišťovat. Z druhé strany ono to česko-ruské konsorcium také nemá moc českých vlastníků, alespoň řada těch výrobních kapacit v Čechách zatím je.
0 0
možnosti
Je to jednoduché,
Složité zařízení jako je atomová elektrárna je založeno na nějaké technologii která je pokrytá spoustou patentů. Ty patenty někdo vlastní a fima je jen uvádí v život. Takže je vlastně jedno kdo vlastní všechny nebo část akcií zhotovitele. Na firmu co dělá finální zhotovení (v podstatě kompletaci jinde vyrobených dílů), sestavení, odzkoušení a předání jsou převedena jenom práva použít chráněné patenty.  Důležité pro US je to, že většina dodavatelů pro W jsou americké firmy připravené  a schopné složitou technologii vyrábět. To dost vylučuje tzv. "přiživení se" našeho průmyslu. 
0 0
možnosti

Energetik1996

17. 12. 2012 10:48
Diamo
pan Hezoučký musí potvrdit jen negativní zkušenosti s Westinghousem při stavbě ETE. To předvedli lidi od West. byla ostuda. Z těch co to zažili bude proti Westinghouse úplně každý.
0 0
možnosti