8. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Jako šálek s podšálkem? Dům v Českém krasu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Rodinný dům, Český kras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům, Český kras | foto: Daniela Dostálková

O rodinných domech v okolí Berounky jsem už v této rubrice psal mnohokrát. Zdá se, že tato výjimečně krásná oblast přitahuje klienty, kteří ji dokážou ocenit a kteří si pro realizování svých představ vybírají výborné architekty.


Mladí manželé zakoupili pozemek v postupně se transformující rekreační oblasti, v údolí na západním okraji malé obce poblíž Berounky. Přes 50 metrů dlouhý, 16 metrů široký, orientovaný kolmo na vrstevnice na úpatí prudkého zalesněného kopce. S pozemkem koupili i chatu, o které nejprve uvažovali, že by ji bylo možné rekonstruovat.


Rodinný dům, Český kras


Výběr architekta byl jasný: vrstevníci z architektonické kanceláře Sporadical. Ti jim doporučili původní objekt odstranit a nahradit novostavbou na stejném místě. Vzít pozemek, na kterém se již v minulosti stavělo, a přiměřeně jej proměnit podle nového zadání, to považuji v naprosté většině případů za mnohem vhodnější než vytvářet nové pozemky a na nich pak stavět. Pozemek, který již byl používán, má totiž za sebou nějakou historii – a to je vždy poznat.


Na sousedních parcelách stojí rovněž rekreační domy, ten na východní straně však bude v blízké budoucnosti také nahrazen novostavbou, a to od stejných autorů.

Kouzlo elementární geometrie

Realizované řešení vypadá až neuvěřitelně jednoduše: dřevostavba protáhlého obdélníkového tvaru, jak již napovídají rozměry pozemku. Svou kratší, štítovou stranou je orientována k příjezdové cestě. Z tohoto pohledu je dům naprosto symetrický, navíc s pouhými dvěma okenními otvory v čelní stěně.


Štít působí proporčně velice vyváženě a není to žádná náhoda. Jeho výška je stejná jako šířka, 7,6 metru, přičemž svislá fasáda přechází ve 45stupňový úhel střechy (nacházíme se v CHKO, a tak byly regulativy poměrně přísné) přesně v poloviční výšce. Celou šířku domu v přízemí, tedy plných sedm metrů, zabírá jedno veliké okno.


Dům při otevření.


Je rozčleněné na třetiny, přičemž dvě třetiny se dají odsunout, a úplně tak propojit hlavní obytnou místnost s venkovní terasou. Obří okno je možné také zcela zakrýt vnější skládací okenicí, která věrně kopíruje členění fasády z dubových latí. Podobným způsobem je řešené i možné uzavření dalších okenních otvorů na východní a západní straně domu. Horní čtvercové okno je naopak neotvíratelné. Na větrání čelní místnosti patra úplně postačují střešní okna z obou stran sedlové střechy.

Dům a jeho okolí je jako šálek s podšálkem

Za největší kvalitu domu považuji jeho provázanost s bezprostředním okolím. Řešení připomíná šálek s podšálkem. Prostá forma domu stojí na dřevěné palubě, která dům obíhá ze tří stran. Před domem, z jižní strany, je její plocha největší. V podobě vyvýšeného rozšířeného pódia vybíhá až k tekoucímu potoku. Jeho neustále slyšitelné zurčení dodává pobytu venku na zvláštní, poklidné atmosféře. Přes potok vede na úroveň přízemí domu široké schodiště. Díky tomuto řešení je pokračování vnitřních podlah z domu směrem ven naprosto plynulé.


Neméně zajímavě je dům napojen na terén i ve své zadní části. Zde začínající svah je zpevněný pomocí vnějších opěrných zdí a horní část parcely je zpřístupněna pomocí mírného exteriérového schodiště. Za domem najdeme další terasu, orientovanou na sever a zastíněnou vlastní hmotou domu. V horkých letních měsících tak majitelům nabídne alternativu k prosluněné ploše vepředu. Horní terasa je přístupná také z horního patra. Pod ní se nachází venkovní skladovací prostory, které jsou u objektů s takto rozsáhlou zahradou nezbytností.

Dvě výjimky z lapidární formy


Nejjednodušší formu domu, která je navíc umocněna skrytými, zaatikovými žlaby, narušují pouze dvě anomálie. Výrazně prosklená předsíň – včetně stropu – z východní strany, která je půdorysně vysunuta mimo hlavní objem, a hmotově obdobné zvýšení podkroví, jímž vznikl prostor pro koupelnu a toaletu. Tato část obsahuje jediné okenní otvory podkroví, s výjimkou střešních oken.


Abstraktní formu domu podporuje absence viditelných detailů, např. užitím skrytých zaatikových žlabů nebo střechy bez přesahů.


Fasáda z dubových latí nestejné šířky (což je mimochodem drobnost, která strohé formě dodává na určité jemnosti) je vhodně doplněna temně rudou krytinou složenou z geometricky jednoduchých betonových tašek. Vnitřní dispozice je krásná a prozrazuje bohaté zkušenosti autorů v této oblasti. Otevřené přízemí s vhodně umístěným schodištěm u severní štítové stěny a s polooddělenou kuchyní za krbovou stěnou. Přes velkorysost vnitřních prostor se ale metry čtverečními evidentně neplýtvá. Naopak. Velmi efektivně je zorganizované patro – se třemi samostatnými pokoji a úzkou chodbou, která ale díky hornímu osvětlení nepůsobí nijak stísněně.


Horní úzká chodba nepůsobí stísněně díky hornímu přisvětlení


Příjemné jsou i podlahy z šedého marmolea s krásně vyřešeným kontaktem podlahy a zdi, bez tradičních ozdobných lišt. Atmosféru interiéru vhodně doplňují nabělené vnitřní dřevěné obklady stěn.

Jediná výhoda typického katalogového domu? CenaPři návštěvách tohoto typu rodinných domů mě neustále přepadá stejná otázka. Kdo a proč si dnes může ještě chtít koupit typický katalogový dům? Ten individuálně navržený prohraje s „katalogem“ v jediné oblasti – v ceně projektových prací. Když si ale uvědomíte, že ty tvoří maximálně deset procent celkových nákladů, výhodnost této úspory se začne jevit jako nesmyslná.


Alespoň pro toho, kdo chce bydlet kvalitně – a to nejen v estetickém ohledu, kde se názory mohou různit, ale také v praktickém. Pokud totiž na misky vah přihodíte roky, které hodláte v domě po jeho dokončení strávit, pro „katalogový dům“ už nemluví téměř nic. 

FAKTA:

Autor: Sporadical, architektonická kancelář (Josef Kocián, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Veronika Sávová), www.sporadical.cz

Dodavatel: LOB PLUS, spol. s r. o.

Projekt: 2010

Realizace: březen 2011 až leden 2012

Zastavěná plocha: 100,1 metrů čverečních

Užitná plocha: 149,6 metrů čtverečních


Dům v Českém krasu byl dokončen teprve nedávno a majitele čeká ještě spousta práce především při úpravách zahrady. Vylepšovat takhle kvalitně započatý proces ale bude radost.


Adam Gebrian, Lidové noviny
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz