4. prosince 2008 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rowlingová prodává novou knihu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse

LONDÝN Britská spisovatelka J. K. Rowlingová vydala svou další knihu. Jde o první dílo vydané od závěru ságy čarodějnického učně Harryho Pottera. Nyní vyšel soubor pěti pohádkových příběhů nazvaný Bajky barda Beedleho.

Řada britských knihkupectví měla kvůli vydání knihy otevřeno přes půlnoc či otevřela brzy ráno, aby si děti mohly koupit knížku ještě před cestou do školy.

Loučení s Potterem
Rowlingová bude také dnes odpoledne číst z nové knihy ve skotské národní knihovně v Edinburghu dvěma stovkám dětí, které si také odnesou jeden výtisk bajek.

Výtěžek z knihy, která se zřejmě stane mezinárodním bestsellerem, půjde organizaci The Children's High Level Group (CHLG), která pomáhá dětem v ústavní péči v České republice a v dalších postkomunistických zemích.

Rowlingová se Bajkami barda Beedleho loučí se světem Harryho Pottera, o kterém psala 17 let. Z pěti bajek jsou čtyři nové, jeden - Příběh tří bratrů - čtenáři už znají ze sedmého, posledního dílu čarodějnické ságy Harry Potter a relikvie smrti. V příbězích jsou také záchytné body, které pomohly Potterovi ve snaze zničit lorda Voldemorta.

Původně existovalo 7 exemplářů
Knihu bajek odkázal profesor Brumbál ve své závěti Harryho spolužačce Hermioně, která bajky přeložila ze starověkých run. V knížce jsou i Brumbálovy komentáře nalezené v jeho papírech po jeho smrti, stejně jako ilustrace od Rowlingové. Komentáře tvoří skoro polovinu knížky.

Velká britská knihkupectví organizovala tradiční zahájení prodeje o půlnoci. Některé obchody pak otevíraly již v šest ráno. Celkem se útlá knížka o 130 stranách začala prodávat ve 20 zemích, včetně ČR, USA, Číny a Japonska.

Bajky barda Beedleho původně existovaly v sedmi exemplářích, které autorka vlastnoručně napsala a ilustrovala. Šest dala lidem, kteří se nějak podíleli na vydávání jejích děl. Sedmý byl vydražen před rokem za 1,95 milionu liber (tehdy 71,6 milionu korun). Tento exemplář koupilo internetové knihkupectví Amazon, které připravilo 100.000 sběratelských výtisků tohoto rukopisu za 100 dolarů.

Už se objevily první recenze
Výtěžek z této aukce i z prodeje knihy v knihkupectvích věnuje Rowlingová CHLG, kterou sama založila na pomoc zranitelným dětem ve východní Evropě.

Autorka v minulých letech kritizovala užívání klecových lůžek v České republice. CHLG začala nejprve pracovat v Rumunsku, pak svou činnost rozšířila i do Moldavska, Gruzie, Arménie a ČR.

Britské televize přinášely dnes záběry nadšených fanoušků, kteří si odnášeli první výtisky po půlnoci s tím, že si knihu ihned přečtou. První kritiky jsou však zatím zdrženlivější.

"Tato krátká sbírka by nebyla nijak pozoruhodná, pokud by za ní nebylo tolik jiné práce. Jsou v ní i vycpávky, aby byla dost dlouhá a potterovské fanatiky sotva uspokojí déle než půl hodiny. Ale i tak jsou tam hezká místa a celý zisk jde na charitu, což odpovídá šlechetnosti příběhů samotných," napsal The Daily Telegraph.

"Tyto moralistní příběhy jsou komplikované (pro ty z nás, kdo nemají znalosti o temných uměních, popletené), protože různé postavy mají nebo nemají různé síly, které mohou nebo nemusí fungovat, když na to přijde," napsal recenzent listu The Guardian. "A další poznámky Rowlingové pod čarou jen nezasvěceného čtenáře dále zmatou. Tato kniha je jen pro fanoušky a určitě je hodně potěší."

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz