Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

S Baťou se přišly rozloučit stovky lidí

Svět

  11:03
V kanadském Torontu se v pátek uskutečnil pohřeb Tomáše Bati mladšího, který zemřel v pondělí ve věku 93 let. Mezi smutečními hosty, kteří se přišli rozloučit s představitelem světového obuvnického impéria, byli i český vicepremiér Jiří Čunek nebo prezident Baťovy univerzity ve Zlíně Ignác Hoza.

Pohřeb Tomáše Bati v Torontu. foto: ČTK

Pohřeb se konal v torontském kostele sv. Bonaventury a zúčastnilo se ho asi 800 lidí, řekl telefonicky generální konzul České republiky v Torontu Richard Krpač. Ceremoniál zahájilo vystoupení skotských dudáků a rakev světoznámého průmyslníka nesli vojáci z regimentu kanadské dobrovolné armády, v němž Baťa sloužil a získal hodnost plukovníka.

Hlavní projev přednesl syn Tomáše Bati a současný šéf obuvnického impéria Thomas Georg Bata. Vyzdvihl především to, že jeho otec byl do poslední chvíle naplněn humorem a ještě tři dny před smrtí plánoval cestu do Česka, aby zde oslavil 94. narozeniny. Kromě Thomase Baty vystoupili i dva nejbližší přátelé zesnulého a současně jeho společníci. Na pohřbu zazněla i Smetanova Vltava.

Rozloučit se s Baťou přišli vedle rodiny i představitelé české komunity v Kanadě, několik generálních konzulů a velvyslanců a zástupci obuvnické společnosti z Indie, Jižní Ameriky, Číny či Švýcarska. Mezi smutečními hosty byl i bývalý ministerský předseda kanadské provincie Ontario Rob Ray, žádný z kanadských federálních ministrů se ale podle Krpače nedostavil. Českou vládu zastupoval vicepremiér Čunek, který ještě před ceremoniálem položil květiny k památníku obětem komunismu v torontské čtvrti Masaryktown.

Český vicepremiér v telefonickém rozhovoru řekl, že postoj rodiny byl naplněn hrdostí a nadějí. "Pohřeb byl oslavou Tomáše Bati," prohlásil Čunek. Vyzdvihl také, že většina smutečních věnců v kostele byla ozdobena českými trikolórami.

Tomáš Baťa, který by se 17. září dožil 94 let, byl synem zakladatele rozsáhlého obuvnického impéria, které proslavilo tuzemský obuvnický průmysl doma i v zahraničí. Druhá světová válka a nástup komunismu mu zabránily pokračovat v díle svého otce v Československu. Založil proto v Torontu novou Bata Shoe Organization, v jejímž čele stál až do nedávna, kdy řízení předal svému synovi. Po roce 1989 se s manželkou Sonjou vrátil do Česka, kde obnovil baťovské podnikání.

Baťa se také věnoval podpoře vzdělávání mladých lidí a zasadil se o založení vzdělávací organizace mladých podnikatelů pod názvem Junior Achievement. Před deseti lety zřídil Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně. Stál také u zrodu zlínské univerzity Tomáše Bati a stal se předsedou její správní rady.

Tomáš Baťa je držitelem řady vysokých ocenění, mimo jiné Řádu T.G. Masaryka a slovenského Bílého dvojkříže. Stal se čestným doktorem řady světových univerzit. S manželkou Sonjou vychovali jednoho syna a tři dcery.

Autoři: ,