Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Saakašvili hrozí: Odejdu, Porošenko sabotuje reformy a chrání loutky oligarchů

Svět

  13:05aktualizováno  13:25
KYJEV - Oděského gubernátora Michaila Saakašviliho uvedl loni s velkou pompou do úřadu Petro Porošenko, aby proslulý bojovník proti korupci zbavil ničivého nešvaru také jižní Ukrajinu. Ani ne rok po svém jmenování se Saakašvili bouří: státní establishment v čele s Porošenkem odsoudil jako sabotéra reforem a hrozí, že pokud se situace okamžitě nezmění, ve své funkci skončí. „Chtějí zkorumpovanou a impotentní vládu, která bude sloužit klanům oligarchů,“ zlobí se gruzínský exprezident.

Úsměv z minulosti? Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) uváděl Michaila Saakašviliho (vpravo) do úřadu oděského gubernátora s velkou pompou a vznešenými slovy o potírání korupce. Nyní Saakašviliho úsměv povadl. foto: Reuters

„Nebyl splněn jediný slib učiněný po Euromajdanu a revoluci. Problém spočívá v politické elitě a prezidentově přístupu k vnitřnímu rozvoji země a reformnímu procesu,“ zhodnotil Saakašvili stávající situaci v zemi na pondělní tiskové konferenci v Oděse. Ukrajinského prezidenta Porošenka a další klíčové hráče kyjevského ústředí přitom obvinil, že vytrvale sabotují jeho snahy o reformu hospodářství a bezpečnostních složek v Oděské oblasti.

Napjaté očekávaná vláda

Ukrajina se v posledních týdnech ponořila do hluboké politické krize, jež v neděli vyvrcholila demisí dosavadního premiéra Arsenije Jaceňuka a z ní plynoucího konce současné vlády. Zatímco je napjatě očekávána podoba té následující, upozornil The KyivPost nejen na Saakašviliho ostrá slova, ale rovněž na jeho údajné ambice chopit se premiérského postu.

Grojsman (vlevo) a Jaceňuk.

Již v noci z pondělí na úterý se přitom objevily nepotvrzené zprávy, že předpokládaný Jaceňukův nástupce, stávající předseda parlamentu Volodymyr Grojsman, na funkci předsedy vlády rezignoval po jednání s Porošenkem a Jaceňukem. Podle Mustafy Najjema, vůdčí tváře hnutí Euromajdan a nyní i poslance za Blok Petra Porošenka (BPP), spočíval kámen úrazu v rozporných názorech na obsazení vládních postů.

Aktuální zprávy z Kyjeva nicméně naznačují, že Grojsman v čele nového kabinetu možná přece jen stane. ČTK informuje, že BPP a Jaceňukova Lidová fronta, tedy zbylé dvě strany vládní koalice, mají po přistoupení čtyř poslanců k Bloku nadpoloviční většinu hlasů, byť těsnou. Měly by tak zvládnout schválit Jaceňukovu demisi a následně zvolit novou vládu v čele s Grojsmanem, členem BPP.

S navrhovanými kandidáty na ministerské posty už měla parlamentní skupina BPP vyslovit souhlas. Námitky proti Grojsmanovi nemá ani Lidová fronta, potvrdila pro The KyivPost poslankyně strany Viktoria Sjumarová. Grojsman prý z dohody původně couval kvůli „problémům s frakcí Porošenkova Bloku,“ uvedla bývalá žurnalistka Sjumarová.

Chapadla korupce

Pondělní Saakašviliho brífink nebyl předem ohlášen, o to kritičtější slova na něm však zaznívala. Oděský gubernátor podnikl frontální útok přímo na Porošenkův úřad a obvinil prezidentskou kancelář, že reformnímu úsilí oděského týmu kladla do cesty překážky.

„(Oděskou) oblast odevzdávají nepřátelům Ukrajiny,“ prohlásil Saakašvili v narážce na své místní politické protivníky. Mezi těmi figurují například poslanci Dmytro Golubov a Serhij Kivalov, prokurátor jihoukrajinské oblasti Mykola Stojanov či oděský starosta Gennadij Truchanov, připomíná The KyivPost. Gubernátor Stojanova označil za „separatistu a loutku oligarchů“ a požadoval jeho pád.

Zlato, kýč a Napoleon. Podívejte se na sídlo padlého prokurátora Pšonky

Mykola Stojanov přitom nepálí jen Saakašviliho. Jedná se o osobu spjatou se zkorumpovaným režimem svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, tehdy spojence proruského politika Ihora Markova a Viktora Pšonky, bývalého generálního prokutátora Ukrajiny, který prchl ze země krátce po krveprolití na Majdanu.

Korupce na Ukrajině. Prezidenta Viktora Janukovyče (vlevo) a generálního prokurátora Viktora Pšonku svrhlo hnutí Majdan. V čele Ukrajiny si oba bývalí prominenti zajistili pohádková majetek. Na snímku luxusní interiér Pšonkovy vily.

Chceme skoncovat se zločinem a korupcí, říká šéf ukrajinské lustrační komise

Stojanov tak nevyhovuje kritériím stanoveným lustračním zákonem a ministerstvo spravedlnosti by se mělo brát za jeho odvolání z funkce. Nad Stojanovem, který je zadobře také se známým oligarchou Ihorem Kolomojským, se zároveň vznášejí i obvinění z rozsáhlé korupce, přímo spjatá s jeho lukrativním podnikáním a rozmařilými majetkovými poměry.

Mykola Stojanov nezastává klíčový úřad oblastního prokurátora dlouho. Do funkce nastoupil teprve minulý měsíc poté, co jí byl zbaven Saakašviliho člověk Davit Sakvarelidze, podobně jako Saakašvili reformátor gruzínského původu. Nedlouho po nastoupení Stojanova vyrostlo před sídlem oděské prokuratury malé stanové městečko, jež na protest proti Stojanovovi v březnu zablokovalo vchod do budovy.

Porošenko vyslal do Oděsy Saakašviliho. Vyčistí jih Ukrajiny od korupce?

„Když byl Sakvarelidze vyhozen, ukrajinská ústřední vláda se vzdala místním separatistům,“ okomentoval před novináři celou situaci Saakašvili. Vyzval také k odvolání lidí, kteří mají kauzu Sakvarelidze na svědomí.

Další figura v Panama Papers

Řeč přišla i na již zmíněného Gennadije Truchanova. Saakašvili požadoval zahájení trestního stíhání proti oděskému starostovi na základě podezření ohledně jeho údajného ruského občanství a kontroverzního jmění v podobě offshorových společností, potvrzeného aférou Panama Papers.

Stanice Hromadske TV 3. dubna s odvoláním na dokumenty uniklé z panamské firmy Mossack Fonseca informovala, že Truchanov nelegálně vlastní rozvětvenou síť nepřiznaných offshorových podniků. Společnosti jsou registrovány na Truchanově moskevské adrese, což dodává věrohodnosti na skandálu Truchanova údajného ruského pasu, jehož kopii zveřejnil před dvěma lety poslanec Volodymyr Arijev.

Truchanov však veškerá obvinění popírá.

Petro Porošenko (vlevo) předává Saakašvilimu doklad jeho nové funkce oděsského gubernátora (archivní snímek z léta 2015).

Zloději a perzekuce reformistů

Tlaku má čelit i šéfka celní správy Oděské oblasti Julija Maruševská, která je trnem v oku Romanu Nasirovovi, významnému činiteli ministerstva financí a rovněž Porošenkově spojenci, píše The KyivPost. Sám Nasirov přitom čelí obviněním z korupčního jednání. Podle Maruševské se nyní snaží zničit veškerou její práci ve prospěch transparentní celní kontroly.

Nizozemské NE Ukrajině? ‚EU není ráj na zemi, Ukrajina se musí vyléčit sama‘

Saakašvili Romana Nasirova již dříve otevřeně nazval „zlodějem“. Kromě nápravy politiků se v pondělí domáhal neprodleného zásahu do řad bezpečnostních složek v podobě odvolání důstojníků zpravodajské služby SBU, kteří se podle něj podílejí na „politické perzekuci reformistů“, a požadoval také odstranění zkorumpovaných daňových úředníků.

Na tiskové konferenci tak Michail Saakašvili vyzval ukrajinskou politickou scénu, aby zanechala „handlování s koňmi a pokrytectví kolem vlády“ a neprodleně spustila radikální reformy. „Apeluji na poslance, aby za těchto podmínek pro vládu nehlasovali. Chtějí nám vnutit zkorumpovanou a impotentní vládu, která bude sloužit klanům oligarchů,“ zrazoval před podporou napjatě očekávanému kabinetu.

V této souvislosti naopak Nejvyšší radu vyzval ke jmenování vlády národní jednoty, jeež by se v očích ukrajinské veřejnosti těšila potřebné důvěře.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...