Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Šamsía se do školy vrátí

Česko

Afghánské školačky se bojí kyseliny a zohavení. Talibové usmíření odmítají

KÁBUL/PRAHA Většina afghánských středoškolaček, které byly přepadeny minulý týden skupinou fundamentalistů a znetvořeny kyselinou sírovou, se do školy už nevrátí. Výjimkou je sedmnáctiletá Šamsía. Byla zraněna nejvíce a možná přijde o oko. Přesto prohlásila z nemocničního lůžka v kábulské vojenské nemocnici: „Školu dokončím, i kdyby mne chtěli zabít.“ Rodina dívky patří k afghánským intelektuálům a za její rozhodnutí se -postavila, i když talibové často útočí na celé rody podporující emancipaci žen.

Kyselina v rukách islámských extremistů se stala v posledních týdnech nejobávanější zbraní při útocích na školačky. Naposledy se minulý týden stala cílem útoku právě skupina, ve které byla i Šamsía. Neznámí muži na motorkách v jihoafghánské provincii Kandahár postříkali studentky z lycea Nike Mirvajs, když šly do školy. Motorkáři se snažili strefit se tekutinou studentkám do obličeje s pomocí dětských pistolí na vodu.

Pravděpodobně šlo o přívržence fundamentalistického hnutí Taliban, které prosazuje, aby ženy zůstávaly po celý život pod dohledem otce, později manžela.

Za vlády talibů v letech 1996 až 2001 také v Afghánistánu žádné dívčí školy nebyly. Umírněnější křídlo talibů už ale tehdy prosadilo, aby mohly studovat lékařky, především gynekoložky.

Ženu totiž může ošetřovat zase jen žena. Pokud je dosažitelný lékař muž, stává se, že manžel nechá svou ženu raději zemřít, než aby ji nechal ošetřit cizím mužem.

V současnosti sílí tlak talibů na to, aby byly ženské školy zavřeny. Zároveň ale část vedení talibů po sérii tajných jednání s oficiální kábulskou vládou dává najevo, že pokud by došlo k nějaké dohodě o spolupráci a legalizaci Talibanu, popřípadě i účasti talibů ve vládě, jsou ochotni fundamentalisté z přísných zákonů omezujících práva žen slevit. Zatím ale talibové na návrh afghánského prezidenta Hamída Karzáího uzavřít smír reagují odmítavě. K tomu roste i počet napadení školaček. V Kandaháru, Hílmandu, ale i v okolí východoafghánského Džalalabádu, někdejšího centra vzdělanosti, se řada rodin rozhodla zatím své dcery do škol neposílat.

Oznámila to afghánská rozhlasová stanice Salam Vatandar, podle které otcové v některých vesnicích chtějí dokonce dívčí školy zrušit.

Na druhou stranu v neděli odsoudila útok na studentky i Rada ulemů – nejvyšší orgán islámského duchovenstva v Afghánistánu, takže je šance, že názor změní i Taliban.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!