Není třeba se na notáře předem obracet
Poté, co je vystaven úmrtní list zesnulé osoby, předává jej místně příslušný matriční úřad na příslušný soud. Ten následně vybere notáře, který je pověřený vedením celého řízení. Notáře si tak nikdy nevolí sami pozůstalí, a to především z důvodu zachování nestrannosti. Přidělený notář je spolu se svými kontaktními údaji zveřejněn na stránkách Notářské komory České republiky. Není vůbec nutné se na něj aktivně obracet.
Prvním úkonem notáře je provedení předběžného šetření. Za tímto účelem si notář předvolá nejčastěji toho, kdo se staral o vypravení pohřbu. Cílem je zjistit co nejvíce informací o majetku, dluzích, dědicích a případné existenci závěti nebo dalších dokumentů, mezi které může patřit například dědická smlouva.
Dědictví a závěti4. Dědění manželů (SJM) a partnerů 5. Jak dědí děti (zletilé/nezletilé) 6. Průběh a pravidla dědického řízení 7. Zjišťování dědiců a majetku 8. Vypořádání dědictví 9. Spory mezi dědici 10. Náklady spojené s dědictvím 11. Předlužené dědictví 12. Trestné činy a dědictví |