Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Škody na silnicích loni opět narostly

Česko

Na českých silnicích se bourá čím dál více. Potvrzují to údaje tuzemských pojišťoven za uplynulý rok.

PRAHA Při pohledu na policejní statistiky nehodovosti na silnicích za uplynulý rok se oči mnoha lidí musejí jen rozzářit. Podle těchto údajů klesl počet dopravních nehod proti roku 2008 o více než polovinu. Bohužel realita je úplně jiná, o čemž vypovídají statistiky pojišťoven, kde jsou zaznamenány i malé nehody, které se do policejních statistik už nedostanou.

Za uplynulý rok hlásí pojišťovny meziroční nárůst jak počtu dopravních nehod, tak i objemu škod. „Každoročně nám motoristé oznámí více než čtvrt milionu pojistných událostí, z loňska jich evidujeme zhruba 255 tisíc,“ uvedl například Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny. „Objem škod ale bohužel neustále stoupá. Zdokonalují se auta, komponenty, ale především možnosti v medicíně a s tím jsou spojené dražší zákroky,“ vysvětlil Bálek.

Nárůst počtu i objemu škod za loňský rok hlásí i další pojišťovny. „V roce 2009 jsme zaznamenali přes 53 tisíc škod u vozidel. Proti roku 2008 to znamená nárůst o čtyři procenta. Výrazně horší je to ale v případě objemu. Škody v uplynulém roce nám překonaly hranici dvou miliard korun, což znamená meziroční nárůst devět procent,“ uvedl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Tříprocentní nárůst počtu škod z havarijního pojištění proti roku 2008 oznámila také pojišťovna Kooperativa. V objemu vyplacených škod zůstala na podobné úrovni jako v předminulém roce. Statistiky pojišťoven jsou přitom daleko věrohodnější než údaje, které uvádí dopravní policie. Je to kvůli tomu, že od počátku loňského roku začala platit novela silničního zákona. Ta přikazuje přivolat policii k dopravní nehodě, kde škoda přesáhla hranici sta tisíc korun. Do té doby byl limit poloviční.

Kvůli tomu také policejní statistiky vykazují za uplynulý rok velmi radostná čísla. Zatímco ještě v roce 2008 policisté vyjížděli k více než 160 tisícům dopravních nehod, vloni to bylo už jen necelých 75 tisíc.

Že by se na českých silnicích skutečně méně bouralo, si nemyslí ani ti největší optimisté, pouze se k dopravním nehodám nepřivolává policie tak často jako dříve.

Zdvojnásobení limitu škody, kde u dopravní nehody je nutné už přivolat policii, podle vyjádření zástupců pojišťoven také motivuje čím dál více lidí se pokusit o pojistný podvod. „Právě případy týkající se pojištění motorových vozidel figurují mezi podvody nejčastěji. Připadá na ně okolo 70 procent všech odhalených podvodů,“ uvedla Renata Svobodová, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Nejčastějšími případy podvodů jsou podle ní fingované dopravní nehody, falešné odcizení vozidla či navyšování škody.

Podle údajů České asociace pojišťoven (ČAP) bylo vloni odhaleno téměř 4500 podvodných případů za více než 600 milionů korun. Jen v rámci pojištění motorových vozidel se jednalo o více než 3100 případů podvodů.

***

Doprava Nehod na silnicích loni zase přibylo

Podle údajů většiny pojišťoven v loňském roce přibylo nejen dopravních nehod, ale narostl i objem škod. Právě vývoj objemu škod je jedním z hlavních faktorů, které určují cenu pojištění.

Statistiky pojišťoven jsou přitom průkaznější než ty policejní.

Důvodem je skutečnost, že od počátku roku 2009 se k dopravní nehodě se škodou menší než 100 tisíc korun už nemusí přivolávat policie. Dříve byl limit jen 50 tisíc korun.

Pojišťovny tak evidují i menší dopravní nehody, které se do policejních statistik nedostanou.

Autor: