Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Skripal koloval mezi tajnými službami. Odkrýval ruské špiony v Estonsku i Praze

Svět

  5:00
PRAHA - Otrávený bývalý dvojitý agent Sergej Skripal pomáhal hned několika evropským kontrarozvědkám rozkrývat ruské špionážní sítě ještě rok před tím, než se stal cílem útoku. V Estonsku vedly Skripalovy informace k dopadení ruských špiónů, mimo jiné v estonské armádě. S otráveným agentem měla spolupracovat i česká kontrarozvědka.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. foto: Reuters

Vyplývá to z informací německého listu Focus, které měl získat od vysoce postaveného člena zpravodajského odboru Severoatlantické aliance.

Právě aktivní spolupráce na rozkrývání ruských špionážních sítí v zemích NATO mohla být důvodem, proč by se tajné služby Ruské federace rozhodly Skripala zlikvidovat.

Spolupráce se Skripalem vynášela kontrarozvědkám své plody. V Estonsku se místním tajným službám v roce 2016 podařilo na základě velmi přesných informací odhalit tři ruské špiony. Pro Tallin to bylo obzvláště cenné – jedním z odhalených agentů ruské tajné služby GRU byl i důstojník estonské armády a jeho otec.

Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho dcera Julia.

Se Sergejem Skripalem byly v kontaktu i země, které nejsou s působením ruských tajných služeb běžně spojovány. Ve Španělsku například pomáhal novičokem otrávený Rus rozbít mafiánské struktury v jižním Španělsku, které se snažily ovlivnit tamní politickou reprezentaci.

Česká spojka. Odkrýval Skripal v Praze ruské špiony?

Jednou ze čtyř zemí NATO, která měla využít Skripalových informací, byla i Česká republika. Podle německého deníku Focus vyjel Sergej Skripal v doprovodu britských agentů tajné služby MI6 do Prahy v roce 2012. Tady měl české úřady podrobně seznámit s ruskými špionážními aktivitami na českém území.

Podle informací Lidových novin byly Skripalovy informace cenné především pro kontrarozvědky zemí bývalého sovětského bloku. Díky svému postavení v ruské tajné služby totiž znal identity agentů, kteří v těchto státech působili. To měl být podle německých novinářů také případ České republiky.

Poděkovala nemocničnímu personálu a lidem, kteří jí a jejímu otci v den útoku...
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...

„Britové umožnili setkání se Skripalem i bezpečnostním představitelům z partnerských zemí, s nimiž mají užší kooperaci - od devadesátých let mezi ně patří i Česko. Minimálně jednou - v roce 2012 - Skripal navštívil Prahu, a byť se tu zdržel jen krátce, byla údajně jeho cesta pro zdejší tajné služby přínosem,” napsal týdeník Respekt v květnu letošního roku.

„Informaci, že se Sergej Skripal sešel se zástupci českých tajných služeb nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha s tím, že s britskými kolegy čeští zpravodajci úzce spolupracují a je běžné, že se tajné služby snaží zdroje Skripalova kalibru maximálně vytěžit.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem března v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Řada států reagovala po vzoru Británie vyhoštěním ruských diplomatů, Rusko přitoupilo k recipročním opatřením. Skripal už je z nemocnice venku a momentálně je skrytý na utajeném místě.

Britští vyšetřovatelé tento měsíc identifikovali dva muže, kteří se podle nich v březnu pokusili otrávit bývalé ruského a britského agenta Skripala a jeho dceru. Britská premiérka Theresa Mayová začátkem září před poslanci prohlásila, že útok spáchali příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!