4. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavný román Jako zabít ptáčka má pokračování. Autorka ho vydá po 60 letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Gregory Peck ve filmu Jako zabít ptáčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gregory Peck ve filmu Jako zabít ptáčka. | foto: Reprofoto

NEW YORK Jako zabít ptáčka nebude jedinou knihou, která kdy vyšla americké spisovatelce Harper Leeové. Letos v červenci se na trhu objeví pokračování tohoto úspěšného románu z amerického Jihu, za který Leeová získala Pulitzerovu cenu. S odvoláním na nakladatelství Harper o tom informovala agentura AP.

Román nazvaný Go Set a Watchman (Jdi, postav hlídku) Leeová napsala v 50. letech a odložila. Loni na podzim ho ale objevila jedna spisovatelčina přítelkyně. „Po dlouhém váhání jsem ji dala přečíst pár lidem, kterým důvěřuji, a udělalo mi radost, když řekli, že stojí za to ji vydat,“ řekla 88letá Leeová v prohlášení zveřejněném nakladatelstvím Harper. Nové dílo jí vyjde po více než půl století.

V knize Jdi, postav hlídku vystupuje žena jménem Scout, kterou čeští čtenáři znají jako holčičku Čiperu z teprve později napsaného románu Jako zabít ptáčka. „Mého nakladatele tehdy zaujaly vzpomínky na Scoutino dětství, a tak mě přesvědčil, abych napsala román (z něhož se stalo Jako zabít ptáčka) z perspektivy malé Scout,“ vysvětlila Leeová, jak vznikly obě její knihy.

Děj Jdi, postav hlídku se znovu odehrává v ospalém městečku Maycomb v Alabamě během 50. let, tedy o dvacet let později než Jako zabít ptáčka.

Oscarová adaptace

Román Jako zabít ptáčka byl úspěšně zfilmován - v adaptaci režiséra Roberta Mulligana z roku 1962 si zahrál hlavní roli advokáta Gregory Peck, který za svůj výkon získal Oscara. Snímek si odnesl ještě další dvě sošky - za výpravu a scénář.

Jako zabít ptáčka z pohledu malé holčičky popisuje atmosféru poznamenanou rasismem, jež v jižanském zapadákově panovala v době hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Podle AP se prodalo 40 milionů výtisků tohoto románu. Kniha vyšla v červenci 1960 a o dva roky později se dočkala filmového zpracování.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.