Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Smlouva s architektem a reklamace chyb

Česko

Po výběru vhodného architekta přichází na řadu podpis smlouvy. Poradíme vám také, jak postupovat v případě reklamace jeho práce.

Ještě předtím, než s architektem uzavřeme smlouvu, měly by být jasné dvě základní věci – co pro nás udělá a za kolik.

Pokud udělá pouze projekt, musí mít všechny náležitosti, aby se podle něj mohlo stavět. Podle zákona musí být tedy uzavřena písemně – i když jde o dobrého kamaráda.

Dílem je vždy určitá činnost, jejímž výsledkem je předmět díla. Tento předmět díla – tedy dům – je třeba co nejpřesněji popsat – kde bude stát, na jaké parcele a jaký rozsah budou mít jednotlivé stupně projektové dokumentace.

Ve smlouvě se také specifikuje doba plnění, kterým může být buď datum předání projektu, nebo lhůta, která se počítá od určité doby. Velmi potřebné je uvést, jakým způsobem a v jakém rozsahu budou práce probíhat, což se stanoví v oddíle vymezení práv a povinností obou stran. Dále se stanovuje odpovědnost, záruky a vlastnictví.

Údaje o ceně ve smlouvě Velmi důležitým oddílem je dohodnutí ceny, nebo alespoň jakým způsobem se určí. Nejlépe udělá ten, kdo vyjmenuje vše, co je součástí této ceny, aby nedošlo k pozdějším nedorozuměním. Protože jde většinou o rozsáhlejší práce, je ve smlouvě dohodnuta často také podmínka splácení záloh.

U projektových prací je cena za dílo sjednána zpravidla pevně. Pokud se stane, že v době podpisu smlouvy nejsou známy všechny potřebné práce, je potřeba ve smlouvě poznamenat, že se jedná o cenu nezávaznou, a přesně dojednat, za jakých podmínek se cena bude počítat.

Pokud bude architekt dělat rovněž návrh interiéru, musí to být také součástí smlouvy.

„Občas si spotřebitelé stěžují, že přišla stavební firma, podívala se do projektu a řekla, že něco je nesmysl, že takhle to nejde. A na problém je zaděláno,“ říká Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitelů. Je dobré si proto vyjasnit, zda bude architekt dělat i stavební dozor (např. při různých rekonstrukcích), nebo jak se budou řešit problémy v situaci, kdy stavaři řeknou, že něco „nejde“. Ve smlouvě by mělo být pamatováno na vše. Včetně penále za nesplnění povinností obou stran.

Stavba domu nebo rekonstrukce bytu či domu jsou velmi nákladné záležitosti, i proto se nevyplatí šetřit na výdajích za advokáta, který by buď smlouvu sepsal, nebo alespoň prohlédl a zjistil její slabá místa. Vzor smlouvy lze najít třeba na na webových stránkách České komory architektů (www.cka.cz).

Reklamace Reklamujeme podobně jako jinou smlouvu o dílo, byť má své odlišnosti. Architekt totiž zhotovuje autorské dílo, za něž nese odpovědnost do konce života. Samozřejmě veškeré záležitosti projektu musí odpovídat platným normám. Pokud tomu tak není nebo architekt nedodal dílo včas nebo má jeho dílo závažné nedostatky, spotřebitel reklamuje přímo u něj. Reklamace se sepíše písemně včetně všech náležitostí a pošle se poštou nebo se odnese přímo k rukám architekta. V druhém případě se doporučuje udělat si kopii a nechat si předání potvrdit. Na vyřízení reklamace je zde stanovena obvyklá doba 30 dnů.

Pokud tato cesta nevede k úspěchu, je možné využít mimosoudního řešení sporu nebo následně podat žalobu.

Nesmí se ale zapomínat, že autorská práva k projektu patří vždy jednomu architektovi, a tak se nesmí jím vymyšlené předat někomu jinému.

Autor: