Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Smutná derniéra v Lize mistrů

Fotbalista Pavel Nedvěd se v posledním pohárovém utkání zranil, postup slaví Chelsea Petra Čecha

TURÍN/PRAHA Sen Pavla Nedvěda o triumfu v Lize mistrů v jeho poslední sezoně v kariéře se rozplynul v osmifinále prestižní soutěže.

Pohár, který měl být sladkou tečkou za dlouhou kariérou českého fotbalisty, jenž v létě hodlá definitivně pověsit kopačky na hřebík, jako by Nedvědovi nebyl souzen.

Fotbalisté italského Juventusu totiž v domácí odvetě s Chelsea nedokázali odčinit porážku 0:1 z prvního utkání v Londýně a na Olympijském stadionu v Turíně pouze remizovali 2:2. Víc nedokázali.

Postup tak místo Nedvěda slavil jeho krajan v brance Chelsea Petr Čech, české hvězdě Juventusu zbyly jen oči pro pláč.

Smutný večer plný zklamání navíc podtrhlo bleskové zranění, kvůli kterému Nedvěd většinu utkání protrpěl jen na tribuně.

Už po dvou minutách českého záložníka trefil do hlavy Essien, otřesený Nedvěd se skácel na trávník, dlouho jen bez hnutí ležel, ale pak se oklepal a znovu pokračoval.

Nešťastný okamžik pro něj přišel až o pár minut později, kdy ho nepříjemně zasáhl do žeber Anelka. Nedvěd se nechal ošetřit, znovu se vrátil do hry, ale bolest byla příliš velká. Zdrcený pak opouštěl hřiště už ve 13. minutě.

Podobný okamžik prožil už před šesti lety, kdy kvůli žlutým kartám nemohl nastoupit ve finále Ligy mistrů, v němž Juventus prohrál s AC Milán. Tehdy byl Nedvěd k triumfu nejblíže.

Čech inkasoval i z penalty Přestože Juventus přišel o klíčového hráče, naději na zvrat mu už v 19. minutě vykřesal Iaquinta, který využil chytré přihrávky Trezegueta a z úhlu prostřelil Čecha.

Na rozdíl od prvního utkání se tentokrát v Turíně hrál rušný zápas. Tím spíš, když přímý kop Drogby v poslední minutě prvního poločasu chytil gólman Juventusu zřejmě až těsně za brankovou čárou. Gól však uznán nebyl.

Skóre se měnilo až o pár vteřin později, kdy už byl Buffon proti tvrdé dorážce Essiena bezmocný.

Chelsea se s vědomím toho, že se určitě nebude rozhodovat v penaltovém rozstřelu, uklidnila a zkušeně si hlídala výsledek, který ji zaručoval postup.

Petr Čech, který čelil celkem šesti střelám na branku, neměl příliš práce, přesto se nevyvaroval nejistého zákroku. V 63. minutě v rohu pokutového území podklouzl a za chycení míče mimo vyznačené území inkasoval žlutou kartu.

Následný přímý kop mu starosti nepřidělal, ale přesto ještě kapituloval. Čtvrt hodiny před koncem zdramatizoval utkání proměněnou penaltou Del Piero, jenže potřebný třetí gól nedokázal přidat ani další český hráč Zdeněk Grygera. V závěru naopak vyrovnal Drogba.

Pokud si tedy Nedvěd svůj odchod do sportovního důchodu ještě nerozmyslí, po národním týmu se včera v jeho kariéře uzavřela další kapitola. Svou derniéru si představoval rozhodně jinak.

Další informace o LM čtěte na str. 21

***

Juventus Turín 2 Chelsea 2

Branky: 19. Iaquinta, 74. Del Piero z pen. - 45+1. Essien, 83. Drogba. Rozhodčí: Mallenco (Šp.). ČK: 70. Chiellini (Juventus). Diváci: 27 000. Poločas: 1:1, První zápas 0:1, postupuje Chelsea.

Chelsea: Čech - Bosingwa, Terry, Alex (88. Carvalho), A. Cole - Mikel, Ballack, Essien (66. Belletti), Lampard - Drogba, Anelka.

Juventus: Buffon - Grygera, Mellberg, Chiellini, Molinaro - Tiago, Marchisio, Nedvěd (13. Salihamidzic), Iaquinta (61. Giovinco) - Del Piero, Trezeguet (79. Amauri 79).

Největší úspěchy Pavla Nedvěda

* finále Ligy mistrů s Juventusem (2003) * druhé a třetí místo na ME (1996 a 2004) * Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy (2003) * vítěz Poháru vítězů pohárů s Laziem Řím (1999) * pět titulů v italské Serii A (dva byly Juventusu kvůli korupční aféře odebrány)