Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Souboj o Hrad: s kým by se Zeman a Schwarzenberg raději nikdy nevyfotili

Česko

  7:00
PRAHA - Seděli spolu ve sněmovně, potkávali se na večírcích i v televizních debatách. Ve fotoarchivech prezidentských kandidátů se objevují i snímky, jimiž se ani jeden z nich při kampani nechlubí. Na druhou stranu však momentky dobře ilustrují, s kým se Karel Schwarzenberg s Milošem Zemanem potkávají, kým se obklopují a na koho spoléhají.

Svědek Miloš Zeman na svatbě Stanislava Grosse a Šárky Bobysudové - Grossové v únoru 1996. foto: ČTK

Jan "Kató" Kavan i "promiskuitní" Buzková

Jan Kavan je jeden z mála bývalých spolupracovníků, kteří se po boku Miloše Zemana už nevyskytují. Vedle poradce Miroslava Šloufa byl přitom jednou z hlavních tváří Zemanova kabinetu. Tehdejší premiér ostatně přehlížel Kavanovo nařčení ze spolupráce s StB, v jejíchž spisech figuroval pod krycím jménem: Kató. A nebyla to jediná "kontroverzní" věc spojená s Janem Kavanem. Tento bývalý ministr v rozhovoru natočeném švédskou televizí skrytou kamerou řekl, že při obchodu s Gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Ministerstvo zahraničí pod jeho vedením pronajalo v roce 2000 Český dům v Moskvě za výrazně nevýhodných podmínek. Odpovědnost za pronájem měl generální sekretář Kavanova ministerstva Karel Srba. Ten si kvůli kauzám na ministerstvu objednal vraždu novinářky, za což byl odsouzen k 12 letům vězení. Inu, s Janem Kavanem toho Zeman mohl probírat u piva hodně.  

Miloš Zeman s Petrou Buzkovou na snímku z června 1998.

Poslední valčík s premiérem 4. června 2002 v podání Miloše Zemana a Jana Kavana u piva a guláše.

Zcela jiný příběh má vztah Zemana a Petry Buzkové. Ta byla místopředsedkyní ČSSD, ovšem patřila ke křídlu, které Zemana (jako šéfa strany) i jeho věrného poradce Miroslava Šloufa otevřeně kritizovalo. A to Zeman nesl tak nelibě, že se o ní velmi ošklivě vyjádřil i ve své úspěšné knize. „Někteří puritánští členové ČSSD kritizovali Buzkovou pro její údajnou sexuální promiskuitu. Nejsem puritán a jen jsem s pobavením poslouchal příběhy několika kolegů, jak překonali vzdálenost mezi kunderovskou registráží, kontaktáží a konzumáží během jediného dne," napsal Zeman v knize Jak jsem se mýlil v politice. Petra Buzková tuto pasáž knihy nemůže Zemanovi zapomenout. Poznamenala, že se Zeman choval jako prase. Někdejší místopředsedkyně ČSSD ostatně při nynější volbě podporuje Schwarzenberga.

Společný kritik Paroubek

Přestože se Jiří Paroubek postavil před prezidenstkou volbou za Miloše Zemana, těžko mu zapomněl kritiku ČSSD, která vyvrcholila Zemanovým návratem do politiky v barvách Strany práv občanů. Právě tohle uskupení sebralo Paroubkovi ve sněmovních volbách 2010 klíčové hlasy a oslabilo pozici ČSSD a hlavně Paroubkovu pozici ve straně.

Moderátor Václav Moravec (na obrazovce), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda ČSSD Jiří Paroubek 6. září 2009 v Praze před vysíláním diskusního pořadu.

Jiří Paroubek s Milošem Zemanem na sjezdu ČSSD (fotografie z roku 2006).

Paroubka a Schwarzenberga nespojovalo snad nikdy nic, tedy kromě politických debat, kterých se jako šéfové partají účastnili. I tak je fotografie, na které se Paroubek a Schwarzenberg vzájemně usmívají, poměrně unikátní. 

Obhájce Rath a věčný stín Šlouf

Byl to právě David Rath, který kritizoval v roce 2003 zákonodárce ČSSD, že v tajné prazidentské volbě jenotně nevolili Zemana. Zatímco s jinými exponenty ČSSD Zeman od té doby vedl slovní válku, Rathovi se vyhýbal. A díky Rathově vazbě má nyní vyhýbání snadné.

Expremiér Miloš Zeman na mítinku pražské ČSSD společně se stíhaným poslancem a tehdejším ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, 12. května 2006.

Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008.

O spojení Zeman-Šlouf toho bylo napsáno dost. Bývalý šéf poradců premiéra Zemana s ním nikdy pupeční šňůru nepřerušil. Jejich spolupráci nezničily ani kauzy Olovo (sběr špíny na Petru Buzkovou) či Srba (příprava vraždy novinářky Sabiny Slonkové). Zeman důsledně opakuje, že Šloufa s sebou na Hrad nevezme.

Kolega Ivan "Íčko" Langer

Muž, kterého voliči vykroužkovali ve volbách 2010, patřil léta mezi nejmocnější muže české politiky. Jeho pád začal v okamžiku, kdy se na veřejnost dostaly odposlechy, na nichž si tehdejší místopředseda sněmovny i ODS a stínový ministr vnitra Langer povídá s podnikatelem Luďkem Sekyrou, jak by mu mohl pomoci zprivatizovat stavební firmu IPS. Z legendární série odposlechnutých rozhovorů pochází i jeho přezdívka Íčko, tak jej totiž nazýval někdejší kmotr podsvětí František Mrázek. Jak Langerovi v soukromí říkali dnešní prezidentští kandidáti, není známo. Ale jelikož se s ním potkávali ve Sněmovně či v Kramářově vile, zbyly z této éry četné snímky, které se z dnešního pohledu do společných reprezentativních fotoalb příliš nehodí.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr vnitra Ivan Langer 18. prosince 2007 po jednání Bezpečností rady státu.

Tehdejší místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer a premiér Miloš Zeman během schůze Poslanecké sněmovny 8. března 2000.

Gross a jeho svědek

V běžící předvolební kampani Zeman mimo jiné prohlásil: "Nejhorším polistopadovým premiérem byl Stanislav Gross." Shodou okolností muž, kterého premiér Zeman vytáhl do vysoké politiky, když ho instaloval na post ministra vnitra a jemuž svědčil na svatbě s Šárkou Bobysudovou (Grossovou).

Svědek Miloš Zeman na svatbě Stanislava Grosse a Šárky Bobysudové - Grossové v únoru 1996.

Nepřítel Klaus a uklizený Kalousek

Nynějšího ministra zahraničí s prezidentem Václavem Klausem nikdy nepojilo přátelství. Především kvůli zcela odlišným názorům na směřování Česka v zahraničí, lépe řečeno kvůli vztahu k Evropské unii. Ovšem vzájemným setkáním a zdvořilostem se ve vysoké politice vyhnout nelze.

Prezident Václav Klaus a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

TOP 09: Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg

Neukazuj se s Kalouskem, mohl znít hlavní pokyn volebního štábu Karla Schwarzenberga před startem ostré prezidenstké kampaně. Ministr financí je totiž pro drtivou většinu lidí hlavní tváří - slovy opozice - "asociální Nečasovy vlády".

Další, pro Schwarzenberga nepříjemnou momentkou, je fotografie s Vlastou Parkanovou. Tu policie podezřívala z nezákonného jednání v kauze CASA. Schwarzenberg se od ní nyní distancuje.

Karel Schwarzenberg s Vlastou Parkanovou, kterou policie podezřívá z nezákonného jednání v kaze CASA

Půlmilionový dárce Bakala

Miliardář Zdeněk Bakala se netají podporou TOP 09. Dokonce patřil k největším donátorům partaje. A nyní Bakala věnoval Schwarzenbergovi 500 tisíc na prezidentskou kampaň, což hned podnítilo kritické hlasy. “Schwarzenberg na Hradě rovná se ovládnutí České národní banky Kalouskem a Bakalou. To je přímé ohrožení české suverenity a ekonomické stability a hospodářských zájmů státu," tvrdí například europoslanec za ODS Hynek Fajmon.

Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pojí s miliardářem Zdeňkem Bakalou přátelství i obchodní zájmy. Podnikatel dal knížeti na prezidentskou kampaň půl milionu korun. (prosinec, 2011)

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: