Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemana označoval za symbol nekalých praktik, nyní ho Fischer podporuje

Česko

  20:31aktualizováno  21:45
PRAHA - Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer nepřímo podpořil do druhého kola volby Miloše Zemana. Není to ale tak dávno, kdy ho označoval jako strůjce opoziční smlouvy, kde vznikl systém nastavení vztahů mezi velkou politikou a byznysem. Zemanovu éru ve vládě nazval dokonce jako "vrchol deformace české demokracie".

Jan Fischer při volbách foto: MAFRA: Tomáš Krist

"Tato prezidentská volba ukáže, zda si lidé přejí návrat do 90. let, nebo zda si přejí změnu," horoval například během své kampaně Fischer. Sestřih Fischerových výroků se objevil na serveru YouTube, upozornil na něj publicista a aktivista ze sdružení Brnění Matěj Hollan. Autorem videa je Jan Skalík.

Stavěl se do pozice toho, který přináší změnu oproti zavedeným politickým praktikám. "Prezidentská volba je pro mnohé poslední šancí, jak si to zopakovat," útočil nepřímo na Zemana narážkou na návrat praktik z dob opoziční smlouvy.

Přímo i v prezidentském duelu na Prima Family připomněl Zemanovi iniciativu Děkujeme, odejděte. "Tehdy jste těch 200 tisíc občanů nevyslechl a nebylo pro vás dostatečným důvodem, abyste politiku opustil," řekl Fischer. Opoziční smlouvu označil jako pokračování nezdravého nastavení vztahů mezi velkou politikou a byznysem devadesátých let. "To byl vrchol deformace české demokracie," doplnil Fischer.

ČTĚTE TAKÉ:

Nyní se však při výčtu věcí, které mu vadí na kandidátech v druhém kole, soustředil převážně na chyby Karla Schwarzenberga. Toho navíc ještě před prvním kolem označil jako favorita, kterého by volil, kdyby sám nekandidoval. "Kdybych se měl rozhodnout, tak bych svůj hlas dal Karlu Schwarzenbergovi. Pro jeho rozvahu, rozšafnost," řekl tehdy Fischer v ČT.

Po volebním fiasku nakonec Fischer novinářům přiznal, že Schwarzenbergovo jméno zmínil pouze jako šanci získat hlasy jeho voličů do druhého kola, kde by se sám utkal se Zemanem.

Autor: