Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spálená země. Buddhisté v Barmě brutálně napadli muslimské město

Svět

  10:10
RANGÚN - Zatímco buddhismus je na Západě spojován s mírumilovností, v Barmě buddhisté masakrují muslimskou menšinu. Human Rights Watch v pondělí tamní úřady obvinila ze zločinů proti lidskosti a etnických čistek. Ve stejný den britská stanice BBC zveřejnila šokující záběry, na kterých rozzuřený dav srovnal se zemí čtvrť ve městě Meittchile, kde zemřelo přes čtyřicet lidí.

Zdemolovaná mešita ve městě Meittchila. Stanice BBC zveřejnila měsíc stará videa, na nichž barmští policisté nečinně přihlížejí masakru. foto: Reuters

Na videích barmští policisté nečinně přihlížejí tomu, jak dav buddhistických útočníků napadá muslimy během nepokojů ve městě Meittchila v centrální Barmě. Na záběrech je vidět, jak násilníci demolují muslimské zlatnictví a zapalují domy. Je na nich zachycen i údajný muslim, na němž hoří oblečení. Záznamy prý natočila sama policie.

Podle Petra Drbohlava z Člověka v tísni se už od března, kdy k násilnostem došlo, spekuluje o tom, jak moc se na čerstvých muslimsko-buddhistických nepokojích podílí přímo státní aparát. "Toto jsou první zveřejněné záběry dokazující, že policie nečinně přihlížela a nezasáhla třeba tak, jak mohla," říká koordinátor asijských programů a dodává, není možné určit, jak moc jsou násilnosti přímo iniciované nebo organizované vládnimi složkami.

Schopní obchodníci
Země byla dlouho pod nadvládou tvrdého autoritativního režimu, který se teď pomalu uvolňuje. "Muslimská menšina v Barmě po vyhlášení nezávislosti na Británii vždy čelila jistým formám útlaku. Tamní muslimové mají svůj původ v Indii, fyzicky vypadají jinak, mají odlišnou kulturu a navíc jsou schopní obchodníci, takže zde hraje roli i ekonomický faktor, jistá závist. Není náhoda, že v Meittchile nejbrutálněji zaútočili právě na zlatnictví. Vojenská junta však nad touto rivalitou dokázala držet kontrolu, s pozvolným uvolňováním země se jim čelí těžko," vysvětluje Drbohlav.

Měsíc staré záběry se na veřejnost dostaly v době, kdy ministři zahraničí Evropské unie v Lucemburku rozhodli o zrušení většiny sankcí vůči tamnímu režimu. Rozhodnutí platí na rok a nevztahuje se na obchod se zbraněmi. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga by restrikce mohly být zrušeny úplně, pokud proběhnou příští volby v zemi "opravdu demokraticky".

Barma.

Barma.

Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch zároveň ostře odsoudila sérii loňských krvavých útoků proti muslimské menšině Rohingů v západním Arakanském státě, které si vyžádaly desítky lidských životů a vyhnaly z domovů na 120 tisíc lidí. Organizace označila násilnosti, které se děly i za povzbuzování buddhistických mnichů, za zločiny proti lidskosti a obvinila vedení země z liknavosti.

Policisté jen přihlíželi
Ve své zprávě Human Rights Watch uvádí, že státní bezpečnostní síly jen zřídkakdy zasáhly na ochranu prchajících muslimů. Mnohem častěji prý buď nečinně přihlížely páchaným zvěrstvům, nebo se jich přímo účastnily.

Spálená země. Město Meittchila se stalo cílem útoků proti muslimské menšině.

Buddhismus je na Západě tradičně vnímán jako nábožensko-filosofický systém důrazně odsuzující násilí, v buddhistických zemích jako Barmě, Thajsku nebo Srí Lance se však potýkají s vleklými krvavými konflikty. "Předně musíme mít na paměti, že lidé mají přirozený sklon k násilí, a to je obsaženo v každém náboženství," cituje CNN  religionistu Michaela Jerrysona, podle něhož buddhismus disponuje 1600 let dlouhou historií rebelií a konflikty, které vedli buddhističtí mniši, zatímco na Západě má buddhismus auru mírumilovnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!