Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byli jako zvířata, popisuje svědek veřejnou popravu vojáka v Londýně

Svět

  11:45aktualizováno  13:16
LONDÝN - Včerejší mačetový útok dvou islamistů na místního vojáka, kterému radikálové sťali hlavu za denního světla na ulici, považuje britská vláda za vážnou hrozbu a možný akt terorismu. Premiér David Cameron proto svolal vládní krizový výbor, který se schází jen v případech ohrožení národní bezpečenosti. V Londýně propukly kvůli incidentu nepokoje.

Útočník z Londýna foto: ČTK

Na vládním setkání se projednávala bezpečností opatření pro případ, že by tento incident spustil vlnu dalších podobných útoků. Zároveň se diskutovalo, jak lze podobným tragédiím do budoucna zabránit. Uvedl to deník Guardian.

Cameron po setkání v projevu uvedl, že: "V islámu neexistuje nic, co by ospravedlňovalo tento čin." Útočníci to prý vnímají jako válku, tu ale prohrají, jsou to totiž jen oni sami proti mnoha z nás, dodal poté.

Byl to teroristický útok?

Britský premiér Cameron při projevu oficiálně označil středeční vraždu vojáka na londýnské ulici za teroristický útok proti Británii a za zradu islámu.

Bernard Hogan-Howe, komisař Scotland Yardu, potvrdil, že oba útočníci byli zadržení v souvislosti s vyšetřováním vraždy. Akce je vnímána jako teroristický akt. Spekuluje se o napojení na Nigérii, informovala agentura Reuters.

Necelá stovka mužů z Ligy anglické obrany vyšla v noci v reakci na incident do ulic. Zpívala nacionalistické písně, házela láhve, rakety a další objekty na policisty, kteří se snažili situaci zklidnit, popsal Examiner.

Zbavte se vlády nebo vás budeme dál vraždit

Dva islamisté napadli ve středu kolem půl třetí odpoledne mladého muže ve čtvrti Woolwich v jihovýchodním Londýně. Obětí byl voják, oblečený v tričku Help for Heroes, které podporuje vojenskou charitu. Útočníci byli ozbrojeni mačetami, noži, údajně měli i pistoli. Mladého muže téměř sťali, svým zraněním podlehl. Provolávali u toho arabsky Alláh akbar (Bůh je velký).

Islamisté po útoku zůstali na místě činu, jeden z nich podle svědků tančil kolem těla. Vyzývali kolemstojící, ať si je fotí a natáčí. "Byl tam černý muž s revolverem v jedné ruce a sekáčkem v druhé. Byl nadšený, ale nebyl opilý ani na drogách, byl naprosto normální," popsala svědkyně Ingrid Loyau-Kennettová.

"Mluvila jsem s ním téměř pět minut. Řekl, že to udělal, protože ten muž byl britský voják, který v Iráku a Afganistánu vraždil muslimské ženy. Byl rozzuřený, že je tam naše armáda. Řekl, že tohle je válka a že až dorazí policie, tak zabije i je," dodala Loyau-Kennettová.

Jeden z útočníků se nechal natočit na mobilní telefon: "Přísaháme na Alláha, že s vámi nikdy nepřestaneme bojovat. Jediný důvod, proč jsme to udělali, je, že muslimové umírají každý den. Tenhle britský voják je naše oko za oko, zub za zub."

ČTĚTE DÁLE:

"Omlouvám se ženám, že to museli vidět. Ale v naší zemi vídají ženy to samé. Vy všichni nikdy nebudete v bezpečí. Zbavte se vlády, stejně ji nezajímáte. Myslíte, že snad Cameron bude v ulicích až na vás vytáhneme zbraně? Myslíte si, že umřou politici? Ne, budete to vy, obyčejní lidé a vaše děti," pokračoval útočník. Následně vyjádřil požadavek, ať Britové svrhnou vládu. Až pak budou prý před útoky v bezpečí.

Byli jako zvířata, sekali do toho nebohého muže

Další svědek James, který neuvedl své příjmení, popsal situaci: "Jasně jsem viděl dva sekáčky na maso. S nimi sekali do toho nebohého muže. Byli jako zvířata. Odtáhli jeho tělo z chodníku a pohodili ho uprostřed silnice" 

Po příjezdu policie byli oba útočníci postřeleni a zatčeni. Nyní jsou umístěni v oddělených nemocnicích.

Premiér David Cameron včera uvedl: "Existují silné známky pro to, že jde o teroristický útok." Následně vyjádřil Londýnu účast a označil čin za "zbabělé zavraždění britského vojáka". "Vždy budeme stát bok po boku v boji proti extremismu, násilí a terorismu," dodal odhodlaně Cameron.

Autor:

Mohlo by vás zajímat