Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Belgie po suverénní jízdě skupinou I postupuje na Euro, na šampionátu je doplní Rusko a Polsko

Fotbalisté Belgie slaví postup na Euro. Stali se prvními účastníky mistrovství Evropy 2020. Svěřenci Roberta Martíneze doma rozdrtili San Marino 9:0, v kvalifikační skupině I zvítězili i poosmé a postup si zajistili tři zápasy před koncem bojů o Euro. Belgická reprezentace se na evropském šampionátu představí pošesté. Minule ve Francii skončila ve čtvrtfinále, předtím se však nekvalifikovala na tři ME za sebou. Historicky nejlepším umístěním "Rudých ďáblů" na Euru je stříbro z roku 1980. foto: ČTK

Nikósie - Fotbalisté Ruska a Polska se stali třetím a čtvrtým účastníkem mistrovství Evropy 2020. Svěřenci Stanislava Čerčesova v osmém zápase kvalifikace zvítězili na Kypru 5:0 a ve skupině I si zajistili druhé postupové místo po Belgii. Poláci ve skupině G doma porazili Severní Makedonii 2:0.
  20:50aktualizováno  23:13

Rusko si zahraje Euro podvanácté a pošesté jako samostatný stát. Na posledních dvou šampionátech skončilo už ve skupině. Sborná v kvalifikaci zvítězila posedmé za sebou, body ztratila jen v úvodním zápase v Belgii (1:3). Polsko se na ME představí počtvrté, jeho nejlepším výsledkem je čtvrtfinále z minulého turnaje v roce 2016.

Na mistrovství Evropy, které se bude premiérově hrát ve 12 zemích po celém kontinentu, se již vedle Ruska a Polska kvalifikovaly také Belgie a Itálie.

V Nikósii se už v první půlhodině trefili Denis Čeryšev a Magomed Ozdojev. Hostům usnadnil cestu za vítězstvím i kyperský obránce Kostas Laifis, jenž dostal v 28. minutě červenou kartu. Po změně stran zvýraznili ruskou výhru Arťom Dzjuba s Alexandrem Golovinem a v nastavení uzavřel skóre Čeryšev svým druhým gólem. Mladoboleslavský útočník Nikolaj Komličenko tentokrát zůstal na lavičce náhradníků.

Poláci si v prvním poločase ve Varšavě vytvořili několik velkých šancí, ale Robert Lewandowski zamířil těsně vedle a Piotr Zieliňski napálil břevno. Domácí se dočkali až v 74. minutě, kdy se prosadil Przemyslaw Frankowski těsně po příchodu na hřiště. Za šest minut přidal pojistku další náhradník Arkadiusz Milik. Obě branky spoluhráčům připravil kapitán Lewandowski.

Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem doma podlehl Belgii 0:2. Hosté, kteří mají už od čtvrtka zaručený postup na Euro, zvítězili také v osmém utkání ve skupině I. Belgičané přes jistou účast na ME nastoupili v silné sestavě i s kapitánem Edenem Hazardem, ale bez kanonýra Romelua Lukakua. Jeho náhradník na hrotu útoku Michy Batshuayi v 21. minutě otevřel skóre, pojistku přidal v 53. minutě Thomas Meunier. „Rudí ďáblové“ si tak vylepšili kvalifikační skóre na 30:1.

Kazaši, kteří už po minulém utkání ztratili šanci na postup ze skupiny, prohráli třetí kvalifikační zápas po sobě a se sedmi body klesli na předposlední místo za Skotsko. To doma deklasovalo outsidera San Marino 6:0 i zásluhou hattricku Johna McGinna. Hosté ani poosmé ve skupině nebodovali a mají skóre 0:43.

Německo v Estonsku přes dlouhé oslabení vyhrálo 3:0 a ve skupině C má 15 bodů stejně jako Nizozemsko, které zvítězilo na hřišti Běloruska 2:1. Severní Irsko, soupeř české reprezentace v pondělní přípravě, je třetí s tříbodovou ztrátou na vedoucí duo.

Němci hráli už od 14. minuty bez vyloučeného Emreho Cana, jiný záložník Ilkay Gündogan ale hosty v 51. minutě poslal do vedení a za šest minut si po jeho další střele vstřelil vlastní gól Karol Mets. V 71. minutě pak německý triumf potvrdil třetí brankou střídající Timo Werner po Gündoganově přihrávce.

Nizozemcům v Minsku zařídil dvoubrankový poločasový náskok Georginio Wijnaldum. Krátce po změně stran sice snížil Stanislav Dragun, ale „Oranje“ už těsný náskok udrželi.

Chorvatsko remizovalo ve Walesu 1:1 a nevyužilo šanci zajistit si postup na Euro po sedmém zápase skupiny E. Vicemistři světa v Cardiffu vedli už od deváté minuty, kdy se prosadil Nikola Vlašič, domácí však v nastavení prvního dějství odpověděli gólem kapitána Garetha Balea.

Maďarsko doma zdolalo Ázerbájdžán 1:0 a na druhé příčce skupiny E vystřídalo Slovensko. Tým českého kouče Pavla Hapala na rivala ztrácí dva body, ale má jedno utkání k dobru a lepší vzájemnou bilanci.

Skupina I:

Nur-Sultan: Kazachstán - Belgie 0:2 (0:1)

Branky: 21. Batshuayi, 53. Meunier.

Nikósie: Kypr - Rusko 0:5 (0:2)

Branky: 9. a 90.+2 Čeryšev, 23. Ozdojev, 79. Dzjuba, 89. Golovin. ČK: 28. Laifis (Kypr).

Glasgow: Skotsko - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 12., 27. a 45.+1 McGinn, 65. Shankland, 67. Findlay, 87. Armstrong.