Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rosický: Máme spoustu problému, nemáme osu mužstva. Sedmé místo je pro Spartu nedůstojné, Stanciu se na fandy vykašlal

Sport

  12:35
PRAHA - Velice otevřenými odpověďmi na řadu nepříjemných otázek fanoušků Sparty se na klubovém Youtube kanálu prezentoval sportovní ředitel Letenských Tomáš Rosický. Uznal především zodpovědnost za to, že je Sparta po dvanácti kolech Fortuna ligy v tabulce až sedmá, navíc přiznal, že za ním jde i pár nevydařených přestupu v poslední době.

Tomáš Rosický foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Sparta prohrála a zase za to může někdo jiný než trenér. Co takhle najít někoho, kdo se nevymlouvá?

„Naše situace není jednoduchá, očekávání jsou jiná, ať už na herní projev nebo výsledky. Takže ta kritika, která se momentálně nese na hráče, trenéra i na mě je absolutně oprávněná, sedmé místo je nedůstojné,“ přiznává Rosický.

„Věřím ovšem tomu, že s trenérem Jílkem půjdeme nahoru. Ale samozřejmě teď už je nejvyšší čas, aby trenér a hráči ukázali, že společně pospolu jít můžou,“ doplnil sportovní ředitel Sparty.  

Příznivcům Sparty se nelíbí ani fakt, že A-tým dlouhodobě trápí velká řada zranění.

„Před začátkem sezony přišli dva noví fyzioterapeuti a kondiční trenér, kteří mají jednoznačně rozdělené úkoly a zodpovědnost. Udělala se změna i na lékařském postu. Všechno to zastřešuje Ben Ashworth. Je to jeho zodpovědnost.“  

Kritizován je fanoušky Sparty i za špatný skauting klubu.

„V oddělení máme čtyři lidi, Jirku Rosického, Václava Černého, Michala Zacha a Radka Kováče. Ten má na starost naše hráče po hostováních, kterých máme hodně, aby neztratili pouto se Spartou,“ objasnil Rosický.

„U posil musí být na začátku trenér, se kterým si s výhledem jednoho nebo dvou přestupových období vyhodnotíme, kde potřebujeme posílit,“ dodal.

Kritiku schytal Rosický i za to, že jako velkou posilu přivedl z Malmö Davida Moberga Karlssona, který se však ve Spartě neprosadil. 

„David je pro nás velké téma. Zvyknul si vcelku rychle, končil ročník s bilancí 3+5, což ho při přepočtu na minutáž řadilo jako třetí nebo čtvrté křídlo v lize. Od Ládi Krejčího v roce 2016 jsme tak produktivní křídlo neměli.“

„Bohužel to nezůstalo dál takové, jak jsme si mysleli. David ukázal, že v české lize může být rozdílový hráč, ale své místo si musí vybojovat,“ dává Rosický Mobergovi Karlssonovi ještě šanci, že se ve Spartě prosadí.

Sparťané se Rosického ptali, proč se Nicolae Stanciu nevrátil do Sparty, ale šel do Slavie. 

„Můžu potvrdit, že je pravda, že se chtěl Nico vrátit do Sparty a my jsme ho nechtěli. Celá ta sága je nešťastná. Je naprostý nesmysl, že by byl ze Sparty odejit, chtěl jít do Arábie, předtím do Egypta.“

„To, že jsme ho potom nevzali zpátky, bylo vyústěním těchto věcí. Toho, že od nás chtěl odejít, že prohlašoval, že neodejde, dokud nevyhraje titul, a v zákulisí se dělo něco jiného, toho, že týden před koncem sezony opustil tým.“

„Vykašlal se na tým a na naše fanoušky, takže když přišla zpráva, že se chce vrátit, prostě jsme řekli, že ne,“ objasnil Rosický.

Prozradil také to, že v zimě stáli o návrat reprezentačního stopera Jakuba Brabce, ten se však rozhodl jít do Plzně.

„Udělali jsme všechno, co jsme mohli, aby v létě přišel. O Jakuba jsme zájem měli už před rokem, když opouštěl Belgii, to se rozhodl jít do Turecka.“

Libor Kozák se raduje z jednoho ze svých tří gólů do sítě Karviné.
Dopustil se Benjamin Tetteh po vyloučení v derby plivnutí na Tomáše Součka?

„V zimě, když odcházel z Turecka, chtěli trenéři pracovat s Plechym (Dominikem Plechatým), který vypadal výborně, plus jsme měli hodně stoperů a bylo to navázané na prodej našeho hráče, což se nám nepodařilo uskutečnit.“

„Informace, kterou jsme dostali v létě, byla, že by se to dalo udělat, i když Plzeň na Jakuba měla opci. Reagovali jsme na to, s Jakubem jsem mluvil, Vašek (trenér Václav Jílek) taky, dali jsme mu konkrétní nabídku. Ale Jakub se rozhodl zůstat v Plzni,“ přiznal letenský ředitel.

Naopak odmítl, že by se Sparta zajímala o návrat Bonyho Wilfrieda.

„Bavíme se o velkém množství hráčů, kteří prošli Spartou a odešli do zahraničí. Chtěli jsme v útoku jednoho zkušeného hráče, ne víc, a rozhodli jsme se pro Libora Kozáka,“ dodal Rosický.

Autor: