6. ledna 2015 11:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Blattera chce po 17 letech v čele FIFA vystřídat jordánský princ Husajn

Šéf FIFA Sepp Blatter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Sepp Blatter | foto: Reuters

ŽENEVA/PRAHA Jordánský princ Ali bin Husajn se chce v květnových volbách ucházet o místo v čele FIFA. Stávající viceprezident světové fotbalové federace je tak po úřadujícím prezidentovi Seppu Blatterovi a někdejším zástupci generálního sekretáře FIFA Jéromu Champagneovi třetím kandidátem na funkci.

Devětatřicetiletý Husajn, který vede jordánský svaz a Západoasijskou fotbalovou federaci, prý své rozhodnutí konzultoval s řadou členů FIFA.

„Pořád dokola mi říkali, že přišel čas na změnu,“ uvedl princ v prohlášení. „Proto věřím, že nadešla chvíle, aby se pozornost veřejnosti přesunula od administrativních afér zpět ke sportu,“ dodal.

Aby mohl Husajn kandidovat, potřebuje podporu minimálně pěti členských federací FIFA, jež ho musejí do konce ledna nominovat do květnových voleb. Blatter světovému fotbalu vládne od roku 1998 a jeho působení provází řada korupčních skandálů.

Naposledy pověstí fotbalu otřáslo vyšetřování možného uplácení při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (vyhrálo Rusko) a 2022 (Katar). Vedení FIFA původně odmítlo jeho výsledky zveřejnit, na což šéf vyšetřovací komise Michael Garcia reagoval tvrdou kritikou a odstoupením z funkce. Federace poté svůj postoj změnila.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz