Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bratra Aloise Hadamczika zabily tlak a deprese

Sport

  19:00
Nasbíral jedenáct medailí z extraligy, mistrovství světa a olympijských her. Přesto hokejový trenér Alois Hadamczik nosí velký šrám na duši. Před sedmadvaceti lety si vzal život jeho starší bratr a velký vzor Evžen. Jeden z nejúspěšnějších ligových fotbalových trenérů prohrál svůj boj s psychickými obtížemi.

Byl pravým fotbalovým nadšencem. Evžen Hadamczik tenhle sport prostě miloval. Nadějně rozjetou kariéru šikovného útočníka ale ukončily chronické problémy s kolenem. "Takže se stal nejprve hrajícím trenérem a ve 24 letech si ho sami fotbalisté zvolili, aby je dál koučoval," vypráví bratr Alois, kterého od Evžena dělil věkový rozdíl třinácti let.

Pohnute osudy.

Na jaře 1978 přišla nabídka, která se neodmítá. Hadamczik převzal Baník Ostrava. Hadamczik dovedl Ostravu ke dvěma titulům za sebou. Doma Baník pět let neprohrál...

... jenže mezitím bojoval úspěšný trenér také s neurózou způsobenou přemírou odpovědnosti. Lékaři mu pomoci nedokázali. Evžen Hadamczik tlak neunesl. Devatenáctého září 1984 si vzal život. Zanechal po sobě manželku a sedmnáctiletého syna Pavla. "Když umřel, byl jsem bezmocný. Měl jsem chuť se vším seknout. Víc k tomu říkat nebudu," líčí se slzami v očích bratr.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!