20. července 2011 20:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boj mistryně světa. Nezničily ji ani zlomená páteř a nádor

Věra Černá, mistryně světa v gymnastice z roku 1979 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Černá, mistryně světa v gymnastice z roku 1979 | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Z medailových výšin až na dno. A ne jednou. Tak jí to život nalinkoval. První místo na mistrovství světa na kladině, Amerika jí ležela u nohou. A potom pád a hrozba vozíku.

Když všechno překonala, připravil jí život tragickou zkoušku podruhé, lékaři jí našli nádor na mozku. Ale bývalá gymnastka Věra Černá znovu dokázala, že se umí rvát. A dokazuje to stále. "Nikdy se nevzdávám," říká.

Vychází speciál LN 101 pohnutých osudů

Když byla malá, rodiče přemýšleli, jak vybít její nezdolnou energii. "V šesti mě dali do rytmiky," vzpomíná osmačtyřicetiletá Věra Černá ve svém sídle na periferii Brna.

Když jí bylo osm a půl, zaklepala na dveře od tělocvičny gymnastického oddílu Zbrojovky. A její přirozená bojovnost se mohla projevit poprvé.

Jak se Věra Černá dostala ke gymnastice? Co o ní říká její předchůdkyně Věra Čáslavská? A co jí pomohlo překonat těžké rány osudu v podobě zlomené páteře a nádoru na mozku?

Pohnutý osud Věry Černé najdete ve čtvrtečním vydání deníku Lidové noviny.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!