Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj mistryně světa. Nezničily ji ani zlomená páteř a nádor

Sport

  20:10
Z medailových výšin až na dno. A ne jednou. Tak jí to život nalinkoval. První místo na mistrovství světa na kladině, Amerika jí ležela u nohou. A potom pád a hrozba vozíku.

Věra Černá, mistryně světa v gymnastice z roku 1979 foto:  František Vlček, Lidové noviny

Když všechno překonala, připravil jí život tragickou zkoušku podruhé, lékaři jí našli nádor na mozku. Ale bývalá gymnastka Věra Černá znovu dokázala, že se umí rvát. A dokazuje to stále. "Nikdy se nevzdávám," říká.

Vychází speciál LN 101 pohnutých osudů

Když byla malá, rodiče přemýšleli, jak vybít její nezdolnou energii. "V šesti mě dali do rytmiky," vzpomíná osmačtyřicetiletá Věra Černá ve svém sídle na periferii Brna.

Když jí bylo osm a půl, zaklepala na dveře od tělocvičny gymnastického oddílu Zbrojovky. A její přirozená bojovnost se mohla projevit poprvé.

Jak se Věra Černá dostala ke gymnastice? Co o ní říká její předchůdkyně Věra Čáslavská? A co jí pomohlo překonat těžké rány osudu v podobě zlomené páteře a nádoru na mozku?

Pohnutý osud Věry Černé najdete ve čtvrtečním vydání deníku Lidové noviny.

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...