Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bystroně nejspíš čeká dvouletý trest

Sport

  10:40
PRAHA - Českému fotbalu nejdřív udělali v Lize mistrů příznivou reklamu. Na konci roku k sobě ale Viktoria Plzeň přitáhla pozornost způsobem, který vrhá na mistrovský tým nepříjemný stín.

David Bystroň (vpravo) a Martin Fillo opouštějí trávník stadionu v Barceloně foto: Reuters

Čerstvý problém se týká obránce Davida Bystroně. Jedna z opor měla při listopadovém utkání Ligy mistrů proti BATE Borisov pozitivní nález na nedovolenou látku. Ačkoliv bude ještě na začátku příštího roku podrobený analýze vzorek B, nejspíš se hráč nevyhne trestu.

Doping ve fotbale

ČESKÉ PŘÍKLADY

 • Hráči Milan Poštulka a Rostislav Prokop brali od trenéra Jindřicha Dejmala v Drnovicích „karamelky“ (Gli-coramin) povzbuzující dech, jež obsahovaly niketamid. Oba obdrželi v roce 1993 nepodmíněný dvouletý trest. Utkání Drnovice-Plzeň (3:0 -autorem všech branek byl právě Poštulka) bylo kontumováno ve prospěch hostujícího mužstva a klub zaplatil pokutu 50 tisíc korun.
 • Brankáře Petra Koubu potrestal v roce 1998 během jeho působení v Kaiserslauternu německý fotbalový svaz čtyřtýdenním zákazem startu za doping. Kouba při léčbě zraněného kolena několikrát užil ve formě injekce preparát Megagrisivit Mono obsahující steroidní látku clostebol. Kouba sice nenastoupil k žádnému ligovému zápasu, ale absolvoval pod vlivem zakázané látky tréninky.

ZAHRANIČNÍ PŘÍKLADY 

 • Na letošním mistrovství světa do 17 let bylo hlášeno více než sto dopingových případů. FIFA potvrdila, že se jednalo o zakázanou látku clenbuterol a pozitivní test mělo zavinit kontaminované maso. Tento argument přijala i Mezinárodní antidopingová agentura (WADA), proto neuplatnila proti přistiženým hráčům žádné sankce.
 • Fotbalistky KLDR byly kvůli dopingu pěti hráček vyloučeny z příštího světového šampionátu 2015 v Kanadě. Pětice Severokorejek měla pozitivní nález na letošním MS v Německu. Dvě hráčky uvízly v síti dopingových kontrol už během vystoupení v základní skupině. FIFA poté nechala otestovat ostatní reprezentantky Severní Koreje a zkoušky odhalily další tři hříšnice.
 • Rumunský útočník Adrian Mutu byl pozitivně testován během svojí kariéry hned několikrát. Během působení v Chelsea objevili v jeho těle známky kokainu, klubu potom musel zaplatit pokutu v rekordní výši 17 milionů eur. Testy na zakázaný stimulant sibutramin neprošel i při svém následném působení ve Fiorentině.

V lednu oslaví Bystroň třicátiny, ale příliš důvodů k oslavám mít zřejmě nebude. Není totiž obvyklé, že by se výsledky po opakovaném zkoumání změnily. "To je rarita -něco takového se stane jednou za pár let. Dojde k tomu u promile všech vzorků, které mají pozitivní nález," uvedl šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský. Až poté UEFA také zveřejní, jakou zakázanou látku obsahoval Bystroňův vzorek.

Za první prohřešek proti dopingovým pravidlům UEFA uděluje zpravidla dvouletý zákaz činnosti. Při stanovování trestu se nezohledňuje, zda šlo o záměrné požití, či nedbalost. Vždy je na prvním místě vinen sportovec. "Až na úplné výjimky se sportovec nemůže z případu úplně vyvinit," podotkl Chlumský. Při opakovaném provinění se může distanc prodloužit až na osm let. Jen v případě korupce je disciplinární sazebník ostřejší.

Kontumaci se vyhnuli

Žádný postih alespoň nehrozí samotnému klubu. Vítězství 1:0 na stadionu v Minsku ho přitom nasměrovalo k třetímu místu v základní skupině a jistému postupu do jarní části Evropské ligy. Kontumace klíčového výsledku by přicházela v úvahu jedině v případě dopingového nálezu u minimálně dvou hráčů.

Podporu v klubu Bystroň zatím neztratil. "S hráčem jsme se ihned spojili, jakékoliv užití zakázaných nebo nenahlášených látek striktně vyloučil. Vzhledem k bezproblémové povaze i pověsti nemáme nejmenší důvod o jeho slovech pochybovat," uvedl manažer Viktorie Adolf Šádek.

V oficiálním prohlášení se objevila i kritika týkající se podmínek při odběru. "Základní námitkou je naprosto nestandardní zacházení s nabranými vzorky a především pak ponechání nezapečetěných odběrových nádob mimo kontrolu komisaře UEFA nebo zástupce klubu," uvedl mluvčí Plzně Pavel Pillár. To už však nejde zpětně prokázat. Veškeré nesrovnalosti měl klub řešit přímo po zápase, což se nestalo. "Obecně jsou dopingoví komisaři z UEFA pečlivě trénovaní a nemělo by se u nich stát takové pochybení. Pokud by se přece jen přihodilo, musí to dotyčný sportovec nebo jeho doprovod zaznamenat do protokolu," upřesnil Chlumský, jak měla Plzeň reagovat.

Bystroňovo provinění je výjimečné. Výskyt dopingu ve fotbale totiž zůstává v porovnání s cyklistikou, kulturistikou či vzpíráním poměrně vzácností. V databázi Antidopingového výboru ČR, shromažďující údaje od roku 2004, se vyskytují jen dvě fotbalová jména.

Bývalá kapitánka Sparty Pavla Šmeralová kvůli opomenutí při nahlášení léků s nedovolenou látkou pykala jen měsíc. Letos na podzim na seznam přibyl žižkovský záložník Petr Zapalač. Za použití léku na alergii obsahujícího zakázaný clenbuterol dostal málo známý hráč roční zákaz činnosti. Před Bystroněm se nyní rýsují ještě temnější vyhlídky.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...