Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bystroň měl prý po duelu LM pozitivní test

Sport

  11:19
PLZEŇ - Plzeňský fotbalista David Bystroň měl údajně po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu pozitivní dopingový test. Zástupci UEFA o tom plzeňský klub informovali v minulých dnech. Bystroň i plzeňský klub nařčení odmítají s tím, že po zápase v Minsku prý došlo k manipulaci s odebranými vzorky.

Plzeňský stoper David Bystroň foto: ČTK

Plzeň také okamžitě požádala o analýzu B vzorku. "Ta by měla proběhnout v laboratořích UEFA v první polovině ledna. Do té doby nebudeme přijímat jakékoliv závěry. Sám hráč se k záležitosti nebude vyjadřovat," uvedl v tiskové zprávě tiskový mluvčí plzeňského klubu Pavel Pillár.

Podle dostupných informací měly být v Bystroňově odevzdaném vzorku nalezeny stopy po zakázaných syntetických povzbuzovacích prostředcích. Kdyby byl pozitivní i druhý test, případný trest by hrozil jenom Bystroňovi. Na plzeňské výhře 1:0 proti Borisovu by se nic nezměnilo stejně jako na postupu Západočechů do únorového play off Evropské ligy. Informace o údajném pozitivním nálezu jsou šokem pro Bystroně i celou Viktorii.

Bystroň má pověst bezproblémového hráče i člověka

Hráč vedení klubu prý vzápětí řekl, že žádnou zakázanou látku neužil. "Vzhledem k bezproblémové povaze i pověsti Davida Bystroně nemáme nejmenší důvod o jeho slovech pochybovat. Dva měsíce před kontrolou v Minsku navíc spolu s devíti spoluhráči absolvoval dopingovou kontrolu týmu (komisařů) UEFA přímo ve Štruncových sadech. Všichni prošli bez sebemenších námitek," uvedl generální manažer klubu Adolf Šádek.

Plzeň se hodlá bránit a poukazuje na nezvyklé způsoby při dopingové kontrole na stadionu v Minsku, kde Borisov Viktorii hostil. "Základní námitkou je naprosto nestandardní zacházení s nabranými vzorky a především pak ponechání nezapečetěných odběrových nádob mimo kontrolu komisaře UEFA nebo zástupce klubu FC Viktorie Plzeň," poznamenal Pillár.

Za Bystroněm stojí také jeho manažerská agentura Sport Invest. "Budeme Davidovi pomáhat se zajištěním potřebného servisu včetně právních úkonů," řekl hráčův agent Viktor Kolář.

Doping se u českých fotbalistů prokáže málokdy

4. června 1988
Po ligovém utkání Žilina - Vítkovice (1:4) byl v moči hráče hostí Luďka Kovačíka nalezen efedrin. Kovačík si před utkáním, v němž vstřelil branku a na dvě přihrál, vzal tři tablety spasmoveralginu na zmírnění bolesti v levé ruce. Hráč byl potrestán zákazem činnosti na šest měsíců, klub zaplatil pokutu 5000 korun.

10. října 1993
Hráči Petry Drnovice Milan Poštulka a Rostislav Prokop brali od trenéra Jindřicha Dejmala "karamelky" (Gli-coramin) povzbuzující dech, jež obsahovaly niketamid. Oba obdrželi nepodmíněný dvouletý trest, utkání Drnovice - Plzeň (3:0 - autorem všech branek byl právě Poštulka) bylo kontumováno ve prospěch hostujícího mužstva a Drnovice zaplatily pokutu 50.000 korun.

18. srpna 1996
Hráči Bohemians Praha Prokop Výravský a Jaroslav Veltruský byli po ligovém utkání v Teplicích (1:0) vylosováni na antidopingovou kontrolu. Prvně jmenovaný se jí zúčastnil, avšak vzorek po zásahu klubového lékaře neodevzdal, druhý hráč na kontrolu vůbec nepřišel. Výravskému byla zastavena činnost na devět měsíců nepodmíněně (v březnu 1997 mu byl zbytek trestu prominut), Veltruský byl osvobozen. Lékař Smrček nesměl dva roky působit ve fotbale, manažer Lacina stejnou dobu ve funkci vedoucího mužstva, klub zaplatil pokutu 300.000 korun.

8. listopadu 1996
Po ligovém utkání Plzeň - Hradec Králové (0:0) obsahoval vzorek moči hradeckého hráče Karla Havlíčka zakázanou látku salbutamol. Havlíček používal na vrozené astma ventolin ve spreji. Hráč byl osvobozen, klubový lékař Michálek dostal za nedodržení předpisů roční zákaz činnosti a navíc klub zaplatil pokutu 100.000 korun.

15. dubna 1998
Českého brankáře Petra Koubu potrestal během jeho působení v bundesligovém 1. FC Kaiserslautern německý fotbalový svaz čtyřtýdenním zákazem startu za doping. Kouba při léčbě zraněného kolena několikrát užil ve formě injekce preparát Megagrisivit Mono obsahující steroidní látku clostebol. Komise trest odůvodnila tím, že Kouba sice nenastoupil k žádnému ligovému zápasu, ale absolvoval pod vlivem zakázané látky tréninky. Proti pravidlům se provinil tím, že se při externím léčení nepřesvědčil, zda některý z preparátů neobsahuje zakázanou látku, a neinformoval o tom klubového lékaře.

29. září 2003
Český obránce ve službách francouzského Racingu Štrasburk Václav Drobný měl pozitivní test na morfin po květnovém prvoligovém zápasu proti Rennes. V prosinci 2003 Francouzská fotbalová federace ukončila případ s tím, že není důvod fotbalistu potrestat, morfin se do jeho moči údajně dostal po užití běžného léku. Kvůli laxnímu přístupu k dopingu udělila FIFA v říjnu 2004 francouzské federaci pokutu 14.500 švýcarských franků (tehdy zhruba 290 tisíc korun).

18. října 2011
Žižkovský fotbalista Petr Zapalač měl po zápase první ligy s Teplicemi (0:1) pozitivní nález na clenbuterol. Hráč před disciplinární komisí přiznal, že užil lék na alergii, který clenbuterol obsahoval. Prý nevěděl, že je na seznamu zakázaných látek. Původní osmnáctiměsíční trest mu odvolací komise před dvěma týdny snížila o šest měsíců.

29. prosince 2011
Plzeňský fotbalista David Bystroň měl údajně po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu (Plzeň vyhrála 1:0) pozitivní dopingový test. Bystroň i plzeňský klub nařčení odmítají s tím, že po zápase v Minsku prý došlo k manipulaci se vzorky. Podle informací byly údajně ve vzorku nalezeny stopy po zakázaných syntetických povzbuzovacích prostředcích.

Autor: