Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pollert: Doping? To je boj s větrnými mlýny

Sport

  21:00
Druhý vzorek fotbalisty Plzně Davida Bystroně se s obrovskou pravděpodobností nebude lišit od prvního. Je to doping, ale ne blíže určený, takže to může být všechno možné.

David Bystroň (vpravo) a Martin Fillo opouštějí trávník stadionu v Barceloně foto: Reuters

Vzpěrači berou steroidy, po něčem jiném sáhnou třeba střelci. A taky jsou sportovci - astmatici. Ti když předem nahlásí, že mají tenhle problém, tak mohou mít stopy po jistém léku v moči a nic se neděje. Zajímavé pak bylo, kolik se mezi sportovci objevilo astmatiků. Ne že by jim to nějak extra pomáhalo, ale někteří sportovci se chytají různých skulinek, jak se jen trochu zlepšit.

Lukáš Pollert

Doktor Lukáš Pollert.

Štouchy Lukáše Pollerta

Olympijského vítěze ve vodním slalomu z Barcelony 1992

Bystroň prý řekl, že si nic nevzal. To je obvyklé, ale třeba si vzpomene, že si vzal prášek proti chřipce. Tomáš Enge kdysi taky dlouho tvrdil, že marihuanu nekouřil, ale pak měl pozitivní i vzorek B. Ona i ta marihuana je klukovina, blbost. Taky by to mohl být amfetamin, který je v extázi. Jste na večírku a vezmete si extázi. Ta fotbalistovi nepomůže, spíš naopak, je pak jako po flámu, ale stopy v moči zůstanou. Bohužel. Jenže jste sportovec a musíte si to ohlídat, nesete zodpovědnost.

Dopingová kontrola UEFA prý byla v Plzni dva měsíce před zápasem v Minsku a všichni hráči prošli. To ale taky může být šikovnost sportovního lékaře, který umí hladinu některých látek snížit. Jsou to ale jen spekulace.

Problém vidím jinde. Mají se sportovci vůbec kontrolovat? Asi to má cenu v tom, že se nedopuje tolik, jak by se dopovalo bez kontrol. Ale když víme, že jsou různé fígle, jak kontrolu podvést? Je to boj s větrnými mlýny, což nerad slyší předseda ČOV Milan Jirásek.

Já vím, že někdo řekne, že zdravotní následky dopingových látek jsou velmi závažné. Ale ony nejsou o nic horší, než když do sebe někdo cpe cholesterol horem dolem - takoví lidé taky vypadají velmi špatně. Jsme svobodní, nebudu si kupovat zkažené maso. Lidi přece nejsou žádní blbci. Mám svůj rozum, tak přece nepůjdu do drogerie a nekoupím si kilo heroinu, i kdyby to šlo.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...