11. července 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Evropská pravda je světová lež! zlobí se Srbové kvůli sporné kontumaci

Kosovští Albánci na dálku sledují utkání v Bělehradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovští Albánci na dálku sledují utkání v Bělehradě. | foto: Reuters

PRAHA Skandální rozhodnutí. Neuvěřitelný verdikt z Lausanne. Další křivda. Tak reagovala bělehradská média na rozhodnutí sportovní arbitráže CAS v Lausanne, podle které tři body z nedohrané říjnové kvalifikace o Euro v Bělehradě připadly Albánii.

Zápas se loni v říjnu nedohrál poté, co na hřiště přiletěl dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celého Kosova, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii.

Akce s na dálku řízeným letadélkem byla považováno za albánskou provokaci. Když jeden ze srbských hráčů vlajku sundal, přímo na trávníku se kvůli tomu mezi fotbalisty strhla mela, kterou ještě vygradovali fanoušci. Několik jich vběhlo na trávník a lynčovali albánské reprezentanty včetně bývalého sparťana a slávista Bekima Balaje, který byl při incidentu aktivní.

Srbsko dostalo další facku, píše bělehradský deník s největším nákladem Večernje novosti a cituje ze zprávy sportovního soudu: „UEFA původně rozhodla ve prospěch Srbska, protože Albánie po přerušení zápasu ve 41. minutě a útoku několika domácích fanoušků odmítla pokračovat. My jsme ovšem s jistotou nemohli zjistit, že se tým Albánie odmítl vrátit na hřiště, stejně jako skutečnost, že rozhodčí to hráčům oběma týmů nařídil,“ uvádí CAS ve svém odůvodnění.

Podle deníku to vypadá, jako by někomu byl trnem v oku nedávný titul mistrů světa, který na nedávném šampionátu na Novém Zélandu získali srbští fotbalisté do 20 let. „Možná se nám to takhle vrací.“

Rozhodnutí arbitráže z Lausanne přijal s nadšením albánský premiér Edi Rama. „Super, tohle je evropská pravda,“ vzkázal prostřednictvím Twitteru.

Verdikt nenechal v klidu Ramův srbský protějšek Aleksandra Vučiče. „Evropská pravda, kdoví pokolikáté už, nabrala tvar nepravdy světových rozměrů. Ti, kteří incident vyprovokovali, dostali odměnu, a oběť byla potrestána. Rozhodnutí z Lausanne je hanbou pro právo, pravdu a znamená urážku všech normálně uvažujících lidí,“ napsal Vučič na Twitter, což tlumočil bělehradský deník Kurir.

O něco později Vučič přidal ještě jeden text. „Vážený Edi Ramo, neměj obavy. My vás v tiranské odvetě porazíme bez dronu i bez pomoci kohokoli jiného. Na brzkou shledanou,“ napsal srbský premiér a připomněl tak, že na začátku říjnové události byla provokace s letadélkem nesoucím nad bělehradským stadionem vlajku s mapou tak zvané Velké Albánie, která je symbolem albánských nacionalistů.

„A stejně nám patří jeden primát,“ napsal komentátor bělehradského deníku Blic. „Poprvé v historii se stalo, že jeden národní tým má v kvalifikaci minus dva body,“ posteskl si hořce.

jakJiří Jakoubek