10. července 2015 14:05, aktualizováno  15:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Národnostní skandál. Arbitráž otočila kontumaci kvůli vlajce Velké Albánie

Srbský fotbalista Stefan Mitrovič strhává vlajku tzv. Velké Albánie, kterou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský fotbalista Stefan Mitrovič strhává vlajku tzv. Velké Albánie, kterou... | foto: Reuters

LAUSANNE Zápas se loni v říjnu nedohrál poté, co na hřiště přiletěl dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celého Kosova, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii.

Akce s na dálku řízeným letadélkem byla považováno za albánskou provokaci. Když jeden ze srbských hráčů vlajku sundal, přímo na trávníku se kvůli tomu mezi fotbalisty strhla mela, kterou ještě vygradovali fanoušci. Několik jich vběhlo na trávník a lynčovali albánské reprezentanty včetně bývalého sparťana a slávista Bekima Balaje, který byl při incidentu aktivní.

Rozhodčí poslal oba týmy do kabin. Když se hosté odmítli na hřiště z obavy o svou bezpečnost vrátit, duel ve 41. minutě ukončil.

UEFA logicky kontumovala zápas ve prospěch Srbů 3:0, ale zároveň jim vzala tři body za nedostatečnou organizaci zápasu a nezvládnutou pořadatelskou službu. Bylo to šalamounské řešení, které potvrdila i odvolací komise. 

Srbský fotbalista Nemanja Gudelj odmítá dát fotbalistům Albánie vlajku jejich...
Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce.

Albánie, která po odmítnutí pokračovat v zápase automaticky (a nelogicky, protože anglický rozhodčí usoudil, že zápas pokračovat může) počítala s třemi body za kontumační vítězství, se odvolala k mezinárodní arbitráži v Lausaune.

Podle ní vinu na nedohrání utkání nesli Srbové a proto arbitráž kontumaci otočila. Další sankce však ponechala v platnosti, takže Srbsku byly i tak odečteny tři body a obě reprezentace musí zaplatit pokutu 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun).

„Zjistili jsme, že na přerušení utkání a jeho následném nedohrání nesou vinu chyby v zajištění bezpečnosti a násilnosti vůči albánským hráčům ze strany domácích fanoušků a minimálně jednoho pořadatele,“ citovala agentura AP prohlášení CAS.

Tabulka po kontumaci
TÝM Z VRPSB
1. Portugalsko  5 4017:412
2. Albánie43107:210
3. Dánsko53118:410
4. Arménie 50145:91
5. Srbsko  5 0143:11-2

Albánie se díky rozhodnutí CAS dotáhla v tabulce skupiny I s deseti body na druhé Dánsko, navíc má zápas k dobru. Od prvního Portugalska dělí oba celky dva body. Srbové jsou poslední, na bodovém kontě jsou dokonce v minusu. 

„Mám velkou radost, protože když zvítězí spravedlnost, jsou spokojení všichni,“ řekl albánský trenér Giovanni de Biasi. „Vůbec tomu nerozumím, vypadá to, že vždycky jde všechno proti nám,“ přidal kouč Dánska Morten Olsen, jehož výběr je nejbližším soupeřem Albánie.

minMiloslav Novák

Najdete na Lidovky.cz