17. září 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Český fotbal nemá šéfa. Hrozí mu přísné sankce

Šéf UEFA Michel Platini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf UEFA Michel Platini | foto: Reuters

PRAHA Zkušenost Bosny a Hercegoviny varuje. Pokud přetrvá v českém fotbale rozkol, hrozí ze strany Mezinárodní fotbalové federace FIFA přísné sankce. V nejzazším případě mohou být česká reprezentace i všechny kluby vyloučeny z mezinárodních soutěží.

Zástupci FIFA a UEFA situaci zatím monitorují. "Bavila jsem se s Yevou Paskieovou, která tu zastupovala FIFA. Její názor zní, že pokud nezměníme dvoukomorový systém, nikdy se nedomluvíme," prohlásila po včerejší valné hromadě Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích UEFA. "A pokud se nebudeme schopni dohodnout, předloží nám vzorové stanovy," naznačil místopředseda asociace Jindřich Rajchl, jaký postup může následovat.

Náš hlavní problém, řekl Berbr

Jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie letos pocítil v praxi, jaké následky má neochota dohodnout se na jednotném vedení. Od začátku dubna do konce května se bosenský fotbal ocitl v úplné izolaci. V Bosně vypadala struktura fotbalového svazu ještě komplikovaněji než v českých podmínkách.

Také tamní dění řídily dvě frakce: jednu ovládali bosenští Srbové a druhou Bosňané s bosenskými Chorvaty. Každou národnostní část zastupoval jeden člen v tříčlenném prezidentském úřadu, formální hlavy svazu se střídaly ve funkci po 18 měsících.

FIFA a UEFA situaci dlouho tolerovaly, i jim však došla trpělivost. V Bosně se nakonec nařízením FIFA podřídili a země, z níž pochází známý útočník Manchesteru City Edin Džeko, může dokončit kvalifikaci o Euro 2012.

"Podobný zásah udělala FIFA už v pěti zemích. Dvoukomorový systém beru jako náš hlavní problém," tvrdil jeden z hlavních zákulisních hráčů Roman Berbr.

Příští měsíce ukáží, jestli se Česko dostane pod tlak zvenčí. "Věřím, že ještě dostaneme pár pokusů na dohodu," věřil místopředseda fotbalové asociace Dušan Svoboda. Spoléhat na přílišnou benevolenci by se však nemuselo vyplatit.

Dopadneme jako Bosna?

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?