16. září 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zavést video? To je teoretická diskuse

Plzeň - Sparta (Leonard Kweuke v souboji s Marianem Čišovským)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Sparta (Leonard Kweuke v souboji s Marianem Čišovským) | foto: ČTK

Ukončit zmatek kolem tří klubů Bohemians jejich předchůdci nezvládli. Kandidáti na předsedu fotbalové asociace věří, že budou úspěšnější, pokud zvítězí v dnešních volbách. K zavedení videorozhodčího se naopak staví Miroslav Pelta i Jindřich Rajchl zdrženlivě.

LN: Jaké řešení mají spory okolo Bohemians, které se táhnou už od roku 2004?
Pelta: Jsem člověk kompromisu, který umí spojit nespojitelné. Naděje na řešení tam z mého pohledu určitě je. Konečná dohoda však bude o penězích, musí se do ní zapojit prostředky z transferu Jana Morávka (Schalke zatím zaplatilo Bohemians 1905 jen část sumy za záložníkův přestup – pozn. red.). Nemám zatím vstupní data celého případu, ale je to věc, která fotbalu škodí. Bohemka je populární značka.

Rajchl: Pokud budu zvolen předsedou, okamžitě uspořádám schůzku všech tří Bohemek a budu ji důrazně moderovat k dohodě. Pokud nebudou mít zúčastněné strany vůli se dohodnout, budu tvrdě postupovat vůči všem třem subjektům.

LN: Měl by být ve fotbale zaveden videorozhodčí? Může ho Česko vyzkoušet jako první?
Pelta: Musíme kopírovat, k čemu se přiklání FIFA a UEFA. Jsem pouze pro videorozhodčího na brankové čáře. V Česku jinak nechme rozhodování na lidském faktoru. V tom je fotbal přece krásný, když se hádáme o některých situacích.

Rajchl: Myslím si, že ano, ale jde spíš o teoretickou diskusi. Videorozhodčí by prospěl při určování, jestli míč překročil brankovou čáru, určitě se ale nedá použít pro posuzování penaltových zákroků, tím bychom se posunuli někam za hranu. Je naprosto účelová interpretace, že bychom si mohli videorozhodčího zkoušet sami bez ohledu na FIFA.

LN: Představují čtyři televizní přenosy z každého ligového kola odpovídající počet?
Pelta: Televizní prezentace je v pořádku. Byly obavy, že víc přenosů odláká diváky ze stadionů, jenže to se nestalo.

Rajchl: Podívejte se, jak to funguje v Anglii. Pokud budete mít kvalitní produkt, můžete vysílat třeba všech osm utkání, a návštěvnost na stadionech to neovlivní. Současné čtyři přenosy jsou výsledkem maximalizace zisku z prodeje práv pro české kluby. Dříve se inkasovalo 43 milionů korun, dnes částka vzrostla na 108 milionů korun.

LN: Mají se na ligové stadiony vrátit místa k stání a v kontrolované míře i pyrotechnika?
Pelta: Odsouhlasili jsme si předpisy a je potřeba se jich držet. Nedělal bych výjimky, i když některé fandy mrzí, že nemohou stát na tribuně za bránou. U pyrotechniky platí také předpisy FIFA a UEFA, v národních podmínkách je musíme respektovat. Nemám s pyrotechnikou problém, ale prosazovat její povolení nebudu. Musela by se dodržovat štábní kultura. Tedy světlice použít jen před začátkem zápasu, ne v jeho průběhu.

Rajchl: Místa na stání určitě ano. Udělali jsme si sice nějaký projekt, který přikázal místa pouze na sezení, ale UEFA proti tomu striktně není. V Dortmundu místa na stání fungují a zdá se mi to bezpečnější, než kdyby měli lidé stát na sedačkách. U pyrotechniky záleží, co dovolí delegáti. Pokud by to bylo v kontrolované míře, nejsem proti.

LN: Jaký největší zážitek vám fotbal přinesl?
Pelta: Byl jsem manažer národního mužstva na Euru 1996, celý turnaj byl výjimečný. Na klubové úrovni bych zmínil gól Marka Kincla proti Laziu Řím, po kterém jsme se Spartou postoupili do osmifinále Ligy mistrů z hrozně těžké skupiny. To byla chvíle štěstí.

Rajchl: Zápas ve skupině Eura 2004, když Česko porazilo v Aveiru Nizozemsko 3:2. Při něm zaplesalo srdce každého, kdo má fotbal rád. Prostě absolutní fotbal.