14. září 2011 12:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rajchl: Ve volbě půjde hlavně o peníze

Jindřich Rajchl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Rajchl | foto: ČTK

PRAHA Hlavní téma před páteční volbou šéfa českého fotbalu je jasné. Už se nemluví o očistě jako dřív, nástupce Ivana Haška musí umět hlavně zajistit peníze. Místopředseda fotbalové asociace Jindřich Rajchl (34) se snaží delegáty přesvědčit, že to může dokázat.

Mocný plzeňský funkcionář Roman Berbr řekl, že šéfem fotbalu bude ten, na koho ukáže. Vypadá fotbal potom opravdu jako demokratický spolek?
To bylo z jeho strany samozřejmě nadnesené vyjádření. Nikdo není schopný zařídit vítězství jednoho kandidáta. Možná sehnat pár hlasů. Kdyby tomu bylo jinak, neprobíhala by žádná kampaň.

Takže hlasuje každý delegát sám za sebe?
V některých krajích se rozhodnou podpořit jednoho kandidáta a ostatní za tím jdou, jinde si zase hlasují podle svého. Tak to ale funguje v každém spolku nebo politické straně.

Kdo je Jindřich Rajchl

- 34letý právník kandiduje na předsedu Fotbalové asociace ČR. Dosavadní místopředseda byl považován za pravou ruku Ivana Haška, kterého podporoval při volbách šéfa českého fotbalu v roce 2005

- ve fotbale působil dřív jako výkonný ředitel blšanského klubu (2002–2005), dnes je spolumajitelem Dukly Praha. Vede také české zastoupení internetové sázkové kanceláře Bwin. Nedávno byl zvolen do nového představenstva Sazky

- od roku 2001 obhajuje bývalého předsedu ČMFS Františka Chvalovského

Pozn.: V pátek vám Lidovky.cz přinesou rozhovor s dalším kandidátem na předsedu FAČR Miroslavem Peltou.

Při volbě Ivana Haška byla hlavní myšlenkou snaha vyčistit český fotbal. Oč jde  v této volbě?
Jednoznačně o peníze. Českému fotbalu po pádu Sazky chybí finanční prostředky. Určitě méně než malým svazům, ale chybí.

Zmiňovat Sazku je možná až troufalé. Právě fotbal byl svazem, který držel Aleše Hušáka v čele společnosti do poslední chvíle. Byla to chyba?
V té době jsem nezastupoval fotbal u ČSTV, nicméně se toho úplně nezříkám. Říct ale, že za to může jen fotbal, není správné, byla tam celá série pochybení. Navíc už dnes nic nevyřeší říkat si, kdo pochybil a kdo ne. Důležité je dívat se do budoucna a pokusit se dohodnout s novými majiteli Sazky, aby přispívali do sportu zpátky. Souhlasím, že fotbal nebyl v tomto ohledu v posledních týdnech moc slyšet, což bylo způsobeno právě tím, že nemá předsedu. Proto je důležité, abychom ho v pátek zvolili.

Plno politiků nechce dávat peníze na sport, protože svazy jako její akcionáři stojí za krizí Sazky. Co udělá fotbal pro to, aby se vyšetřilo, co se v Sazce stalo?Ty procesy normálně běží a je dobře, že se to vyšetřuje. Někdo by za Sazku měl nést zodpovědnost. To, jak bude vypadat loterijní zákon a zdanění hazardu, je ale úplně jiná otázka. Je naprosto nezbytné politikům vysvětlit, že sport bez peněz z loterie nepřežije, i když fotbal by to možná dokázal. Problémy by měly menší sporty.

Zvolení Ivana Haška sjednotilo fotbal. Platí to dodnes?
Vždy záleží hodně na mediálním obrazu. Ani tenkrát neproběhlo zvolení Ivana úplně jednotně, několik hlasů šlo proti němu. A ani tato valná hromada nepřinese výrazné rozpolcení. Pokud bych byl zvolený, nemám problém se bavit s kýmkoli. Budu poskytovat stejný servis klubům, které mě volily, i těm, co mě nevolily. To je demokracie.

V čem se prolíná a liší váš pohled na fotbal v porovnání s protikandidátem Miroslavem Peltou?
Oba chceme českému fotbalu pomoct, makáme pro něj od rána do večera. Je to smysl našeho života. Já chci ale fotbal pro všechny, nejen pro vyvolené. Od vztahů s FIFA a UEFA až po jednání na okresech a krajích s dobrovolnými funkcionáři, řešení práce s mládeží. Nikomu neříkám, že jim peníze daruju, ale nastavím mechanismy, aby si je fotbal vydělal. Pohled Míry Pelty je soustředěný na mezinárodní fotbal. Důležité je, jak hraje reprezentace a kolik peněz budeme mít pro profesionální fotbal.

Pelta také říká, že každý z fotbalového prostředí jednal někdy neeticky. Setkal jste se s korupcí?
Já ne. Opravdu ne. Možná proto, že jsem se tomu vždy vyhýbal. Když jsem působil v Blšanech, nezajímal jsem se, kdo nás bude pískat. Když se v Anglii zeptáte šéfa klubu, kdo je dnes píská, podívá se na vás nechápavě s tím, že ho to vůbec nezajímá. Rozhodčí je tu od toho, aby odpískal utkání, a tečka. Neříkám, že korupce v českém fotbale neexistuje, protože existuje všude na světě, ale není pravidlem.

Jak proti ní bojovat?
Kdyby někdo přišel na to, jak vymýtit korupci, dostal by Nobelovu cenu. Můžete bojovat, ale nikdy úplně nevyhrajete. Můžete použít prevenci – snížit prostor pro netransparentní rozhodování jednotlivých lidí. Pak důslednou kontrolou a tvrdými sankcemi. Monitoring už máme, pokud se dnes objeví nestandardní sázky, jsme na to upozorněni. Chtěl bych systém kontrol ještě rozšířit. A pokud se na korupci přijde, velmi tvrdě ji trestat.

Symbolem spolupráce se sázkovými kancelářemi byl slavný červený telefon. Zazvonil už? A kde je, když ho dostal Hašek?
Někde na svazu by snad měl být... To byl ale spíš mediální prvek, pravidelné reporty dostáváme e-mailem. Podle mne by za korupci ve fotbale měl být doživotní zákaz činnosti.

Pak je případ Olomouce a osmnáctiměsíčních trestů směšný...
Ano. Také proto, že ještě není novelizovaný disciplinární řád, ve kterém jsou daleko přísnější tresty. I z mého pohledu bylo rozhodování disciplinární komise v tomto případě velmi nešťastné. Považuji to za kočkopsa. Nebyl jsem u řízení, proto nechci vinu posuzovat. Jen se jako právník domnívám, že komise měla říct jasně, že korupce nastala, a jít do velmi tvrdých trestů. Nebo prohlásit opak a od trestů upustit. Ten verdikt je součástí jakéhosi politického handlu. Na druhou stranu ho musíme jako rozhodnutí demokraticky zvoleného orgánu respektovat.

Budete se snažit vytlačit z českého fotbalu lidi s podivnou minulostí, kteří mu kazí image?
Kdo je takový člověk? Ten, o kterém se to říká, nebo ten, kdo to opravdu dělá? Nemůžu změnit, kdo je majitelem klubu nebo je zvolen do krajského fotbalového svazu. Můžu se snažit fotbal kultivovat a sjednotit ho. Ve velkém počtu případů si problémy děláme sami. Podobné informace jsou z 90 procent fámy, které poškozují pověst fotbalu jako celku.

Dobře. Zmiňme třeba majitele Slavie Aleše Řebíčka. Dodnes neřekl, kde na Slavii vzal...
Musí být zřejmé, kdo klub vlastní a kdo za ním stojí. Akcie jsou povinně na jméno, aby se neopakovala situace z nedávné Slavie. To si umí fotbal zařídit. Nemůže ale zkoumat, kde kdo vzal peníze na akcie, na to nemá ani nástroje.

Měl by ale čelný představitel svazu domlouvat obchod mezi Petrem Sisákem a Řebíčkem?
Pomáhali jsme zachránit druhý nejúspěšnější klub. A to bylo správné rozhodnutí. Jestli půjdu s někým na pivo, to je jen moje věc. Jako předseda jsem povinen se bavit s každým. Vybírat si lidi, kteří si koupí akcie klubu, to doopravdy nemůžu.