Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rajchl bude kandidovat na šéfa českého fotbalu

Jindřich Rajchl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Rajchl. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Místopředseda Fotbalové asociace České republiky Jindřich Rajchl se bude 11. září na mimořádné valné hromadě v Praze ucházet o funkci předsedy asociace po předchozím šéfovi Ivanu Haškovi, který rezignoval na konci června.

Rajchl to řekl po jednání výkonného výboru FAČR a je zatím jediným oficiálním kandidátem na uvolněné místo. Kandidaturu na předsednický post, která musí být podána nejpozději do 25. srpna, údajně ji také zvažuje fotbalová rozhodčí Dagmar Damková, která bude nově figurovat ve funkci komise rozhodčích UEFA. Damková však zatím své definitivní stanovisko neoznámila. Spekuluje se také o Miroslavu Peltovi, šéfovi Jablonce.

Rajchl se stal místopředsedou FAČR před dvěma roky, kdy se do funkce dostal jako jeden z hlavních Haškových spojenců. Teď by bývalý funkcionář Blšan a pražské Dukly chtěl povýšit. "Mým hlavním cílem je vést kandidaturu maximálně korektně," uvedl na tiskové konferenci Rajchl.

O tom, že se by se rád stal Haškovým nástupcem, začal uvažovat bezprostředně poté, co se Hašek rozhodl vrátit jako trenér na lavičku Al Ahlí. Dnes Rajchl svůj úmysl zveřejnil oficiální cestou. "Je to závažné rozhodnutí, protože je to také o velké odpovědnosti. Nemám gloriolu Ivana Haška jako bývalého hráče a trenéra, ale dovedu řídit firmu a vyznávám spíš manažerský přístup," uvedl čtyřiatřicetiletý funkcionář.

"Vím, že věk může být při kandidatuře na tak významnou funkci nevýhodou," poznamenal Rajchl. K podání kandidatury jej přesvědčily i signály z fotbalového hnutí, v němž Rajchl podle svých slov cítí podporu.

"Lidé z fotbalu mají zájem o kontinuitu v čele svazu, aby se věci dál ubíraly tam, kam začaly před dvěma lety. Hodně důležitý pro mě byl názor ze strany FIFA a UEFA. Také jejich vyjádření byla v duchu, že by obě asociace byly rády, abych kandidoval," řekl Rajchl.

Předseda disciplinární komise Jiří Golda zůstává ve funkci, o důvěru nepožádal

Jiří Golda dál zůstává předsedou disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky. Přestože na konci června avizoval, že kvůli rozdílnému postoji členů komise v korupční kauze Olomouc požádá výkonný výbor o vyslovení důvěry, nakonec tak vůbec neučinil. Výbor rozhodl, že do uzavření korupční aféry nebude nijak zasahovat do personálního složení disciplinárky.

Golda chtěl na konci června na posledním zasedání komise v kauze údajné korupce vynést verdikt a nečekat na rozhodnutí soudu, ale v šestičlenné komisi byl přehlasován v poměru dva ku čtyřem. Větší část disciplinárky se vyslovila pro to, aby byl rozsudek vynesen až po soudním verdiktu. Golda poté oznámil, že výkonný výbor požádá o vyslovení důvěry a bude chtít i personální změny uvnitř komise.

Nakonec ani na jedno nedošlo. "V žádném okamžiku se dnes nejednalo o tom, že by nás pan Golda požádal o vyslovení důvěry. O tom vůbec nebylo na jednání výkonného výboru jednáno a hlasováno," řekl na tiskové konferenci místopředseda asociace a šéf ligy Dušan Svoboda.

Golda podle něj pouze informoval výkonný výbor o posledním vývoji kauzy. "Připustil možnost, že v budoucnu po zvolení nového předsedy asociace navrhne určité personální změny v komisi, ale až po vynesení verdiktu v této kauze. Do té doby nebude činit žádné personální změny. Bylo to věcné jednání o té kauze a o principech, jak by si představoval práci disciplinární komise," dodal Svoboda.

Výkonný výbor dal za pravdu Goldovi v tom, že disciplinární komise by měla být schopna rozhodnout nezávisle na rozhodnutí soudu. "Šlo o to, zda má disciplinární komise čekat, či nikoliv. Okolo toho se to celé točilo. Byly argumenty pro a proti, ale zásada by měla být taková, že disciplinárka fotbalové asociace jako občanské sdružení by měla být schopna rozhodovat bez ohledu na rozhodnutí soudu," uvedl místopředseda asociace Jindřich Rajchl.

Kauza údajné korupce vypukla poté, co loni na jaře prezident Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem v Olomouci v květnu 2009 zaplatil domácí klub soupeři 300.000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal hanácký brankář Petr Drobisz. Aférou už se několikrát zabýval olomoucký soud, ale konečný verdikt zatím nepadl.

Křišťálová lupa 2011

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...