17. září 2011 18:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vlivný funkcionář Berbr: Můžu jednat i s Kajínkem

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr. | foto: ČTK

PRAHA Bývá označován za nejmocnějšího muže fotbalového zákulisí. Přesto i jeho moravská blokáda voleb zaskočila. „V úterý jsme si dali slovo, a oni ho poruší,“ říká plzeňský funkcionář Roman Berbr.

Je to od Moravy podraz?
Neberu to jako podraz. Na to mají nárok. Ale beru jako nefér, že si v úterý dáme nějaké slovo, a oni ho dnes poruší. Tohle byla volební valná hromada, nikoliv o stanovách, a oni si dávají požadavky, o kterých musíme politicky jednat. A pokud o nich jednat nemůžeme, pak je to vydírání. Záměrem Dalibora Kučery bylo, aby ta valná hromada nebyla. Jednoznačně. Chtěl se dál držet u moci.

Jak moc poškodila tato fraška český fotbal?
Já to nevidím jako frašku. V Itálii nebyl předseda dva roky a osm měsíců a fotbal tam také fungoval normálně. Ale pozitivně vidím to, že tu byla zástupkyně FIFA, která předá informaci, jak to u nás funguje. Uvidíte, že nám FIFA do roka nařídí změnu stanov. Už to udělala v pěti zemích. Podle mého je to jediné řešení.

PSALI JSME TAKÉ:

Je dvoukomorový systém hlavní problém?
Jednoznačně. Je to paskvil. Obě komory si škodí navzájem,

Šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík prý navrhl krátce před hlasováním jiné řešení. O co šlo?
Navrhl, aby pustili do volby oba kandidáty s tím, že se výkonný výbor zaváže, že na další valné hromadě v červnu příštího roku jim splníme jejich požadavky. A pokud by se tak nestalo, zvolený předseda odstoupí. Je to ale vůbec nezajímalo.

Čekal byste podobný scénář včera večer?
Já už od nich čekám všechno. Stanovy jsme si schválili před šesti týdny. Předtím měli dva roky na přípravu. Přeci nemůžeme dělat stanovy tak, že přijdou tři minuty před začátkem valné hromady.

Nepřipadá vám komické, že se mnoho let hovoří o zrušení komor a dnes se opět fotbal dostane do patové situace?
Vytváříme si zbytečně nacionalismus ve fotbale. Pamatuji si, když byl bezkomorový systém, oni měli jednoho dva kandidáty a fňukali. Tak přišel Franta Chvalovský a udělal dvoukomorový systém. Oni po něm čapli, čemuž rozumím. Ale tady je výsledek.

Podle místopředsedy Rajchla se na patu nic nezmění...
Toho se nebojím. Na Moravě nemají žádného lídra. Dalibor je zastupující lídr, protože sever a střed Moravy s ním moc nefunguje. Za českou stranu říkám, že jsem schopen se domluvit i s Kajínkem, ale musí chtít jednat. Oni ale dnes jednat nechtěli. Ten problém s hlasováním na základě plné moci byl jen zástupný. Dneska se můžete ženit v zastoupení. Je to právní institut občanského zákoníku. Bylo by absurdní, kdyby tu za Teplice nebyl Franta Hrdlička, ale Japonci.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.