Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína se chce dostat na fotbalové MS do Kataru, snaží se naturalizovat devět hráčů

Sport

  16:32
Peking - Čína by teoreticky mohla brzy postavit fotbalovou reprezentaci složenou téměř pouze z hráčů narozených v cizině. Nejlidnatější země světa se chce probojovat na mistrovství světa 2022 do Kataru a aktuálně úředníci vyřizují občanství devíti zahraničním hráčům.

Trenér Číny Marcelo Lippi. foto: Reuters

Ti by mohli napodobit brazilského rodáka Elkesona, jehož reprezentační trenér Marcelo Lippi povolal do týmu pro zářijový kvalifikační zápas o postup na MS proti Maledivám. Třicetiletý útočník, jenž hraje v čínské lize od roku 2013 a po naturalizaci převzal jméno Ai Kesen, bude prvním čínským reprezentantem bez rodinných vazeb na tuto zemi. Debut v čínské reprezentaci si už letos odbyl britský rodák Nico Yennaris, jenž má čínskou matku.

„Chceme do Kataru a naturalizovaní hráči nám tohoto krátkodobého cíle mohou pomoci dosáhnout,“ uvedl nový prezident Čínské fotbalové federace Čchen Sü-jüan.

Proces naturalizace v současnosti probíhá u devíti hráčů čínského i zahraničního původu. Jsou mezi nimi další brazilští útočníci z čínské superligy nebo bývalý anglický mládežnický reprezentant Tyias Browning. „Nebude to však dlouhodobá politika federace, počet těchto hráčů bude velmi omezený,“ dodal svazový šéf.

Čína se na světovém šampionátu poprvé a naposledy představila v roce 2002. Aktuálně je až na 71. místě světového žebříčku a v druhém kole asijské části kvalifikace ji vedle Malediv čekají Sýrie, Guam a Filipíny.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...