Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Crvene zvezdě Bělehrad byl odepřen vstup do Kosova, měla zde hrát utkání Srbského poháru proti místní Trepče

Sport

  5:00
Bělehrad - Fotbalistům FK Crvena zvezda Bělehrad bylo ve středu zakázáno překročit hranice Kosova, kde měl úřadující srbský mistr sehrát zápas Srbského poháru s místním týmem FK Trepča. „V Kosovu nikdy neexistovaly soutěže pod hlavičkou Srbské fotbalové federace,“ prohlásil generální tajemník Kosovské fotbalové federace Erold Salihu.

Fotbalisté Crvene Zvezdy Bělehrad na hranicích s Kosovem. foto: Reprofoto

Trepča je hornické město v Kosovu, jež je součástí Severní Mitrovice, kde tvoří přibližně 80 % obyvatelstva Srbové. Tým složený z etnicky srbských hráčů hraje pod hlavičkou Srbské fotbalové asociace, kde hraje čtvrtou nejvyšší ligu.

Kosovské úřady uvedly, že zabránily autobusům Crvene zvezdy s hráči i fanoušky vstoupit na území Kosova na hraničním přechodu Jarinje, kde bylo rozmístěno četné množství policejních hlídek.

„Bylo nám zakázáno vstoupit na půdu Kosova navzdory doporučením FIFA, která apelovala na to, abychom mohli zápas odehrát. Zápas se odehraje ve čtvrtek v Bělehradě,“ řekl veřejnoprávní srbské televizi RTS generální ředitel Crvene zvezdy Zvezdan Terzič.

Terzič zároveň vyjádřil udivení nad nevpuštěním přes hranice, protože Trepča hraje v Mitrovici pravidelně utkání čtvrté nejvyšší srbské soutěže.

„V Kosovu nikdy neexistovaly soutěže pod hlavičkou Srbské fotbalové federace, vždy povolíme příjezd Crvene zvezdy či Partizanu na přátelské utkání proti našemu výběru,“ oponoval generální tajemník Kosovské fotbalové federace Erold Salihu.

Dlouhodobé závažné etnické napětí mezi albánskou a srbskou populací zanechalo Kosovo etnicky rozdělené, což vedlo k mezi etnickému násilí, včetně kosovské války v letech 1998–99. Válka skončila vojenskou intervenci NATO, který donutila Svazovou republiku Jugoslávie ke stažení svých jednotek z Kosova, které se následně podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 stalo protektorátem OSN.

17. února 2008 kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku. K 27. červenci 2019 získala Kosovská republika diplomatické uznání jako suverénní stát od 100 členských států OSN. Srbsko odmítá uznat Kosovo jako nezávislý stát, ale Dohodou v Bruselu uznalo v roce 2013 legitimitu kosovských orgánů a zvláštní status Kosova v rámci Srbska. Tato dohoda stanovuje, že veřejné instituce v Kosovu jsou výhradně provozovány zvolenou kosovskou vládou, a ne vládou srbskou.

Bělehrad stále ale odmítá Kosovo uznat jako samostatný stát.

Autor: