Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Děkuju manželce, že mi poradila jít do Slavie v době její největší krize, usmál se nečekaný střelec Bořil

28. SRPNA: BOŘIL ZBOŘIL KLUŽ. Jediným českým pohárovým zástupcem na podzim byla Slavia, která vybojovala vytoužený postup do základní fáze Ligy mistrů v dvojzápase s rumunskou Kluží. Oba duely vyhrála 1:0, venku díky Masopustovi a chycené penaltě brankáře Koláře, doma po trefě Bořila. O den později se slávisté dozvěděli soupeře do supertěžké skupiny: Barcelona, Borussia Dortmund, Inter Milán. foto: MAFRA

Rozhovor
PRAHA - Když před čtyřmi lety přestupoval z Mladé Boleslavi do Slavie, pražský klub byl tehdy v obří finanční krizi, navíc se jen s obrovským štěstím zachránil v lize. Jan Bořil však dal na radu své manželky a do Slavie přestoupil. A teď jí vítězným gólem v odvetě s Kluží (1:0) zařídil historicky druhý postup do Ligy mistrů.
  9:30

Lidovky.cz: Slavia a Liga mistrů. Jak vám to zní?
Krásně. Po dvanácti letech je to něco neuvěřitelného. My jsme to chtěli už hodně dlouho, dřeli jsme na to. Udělali jsme double, chtěli jsme Ligu mistrů. Podařilo se.

Lidovky.cz: Přitom vy jste v zimě 2016 přicházel do Slavie, když byla v obrovských finančních potížích.
Určitě. Nějaké problémy tady byly, dokonce i finanční. Pak se to změnilo. Přišel pan Šimáně, pan Tvrdík, Citic, Sinobo a další. Dalo se to do kupy, všechno se srovnalo a hlavně je to vidět na hřišti. Jsme rádi, že jsme v Lize mistrů.

Jan Bořil slaví veledůležitou branku.

Lidovky.cz: Napadlo vás tehdy, že si v klubu zahrajete Ligu mistrů?
Bylo to těžké rozhodování. Přemlouvala mě hlavně manželka, ať jdu do Slavie, že je to velký klub s velkou historií. Říkala, že i když se cokoliv stane, někdo to koupí a klub určitě nezanikne. To mě i utvrdilo v tom, že půjdu do Slavie. Jsem rád, co se nám tady podařilo. Nejvíc musím pogratulovat ženě, že mi takhle pomohla.

Lidovky.cz: Je pro vás postup cennější, že jste vstřelil vítězný gól?
Pro mě určitě. Já jsem sváteční střelec, všichni se mi smějí, že nedávám moc gólů, a když vystřelím, letí to někam do padesáté řady. Všichni mi říkali, že rozhodnu zápas, dneska se to splnilo, jsem hodně rád. O poločase mi trenéři říkali, ať střílím, nepřihrávám, tak jsem konečně jednou vystřelil po zemi a trefil jsem to.

Lidovky.cz: Jaký byl váš první pocit po vstřelení branky?
Nevěřil jsem tomu. Kopnul jsem, nevěděl jsem, kam to zapadne. Nevěděl jsem, co dělat, jak mám slavit. Někam jsem běžel, pak všichni padli na mě. Byla tam velká euforie.

Lidovky.cz: Kdo vám nejvíce gratuloval?
Hlavně jsem šel hned za Standou (vedoucím mužstvem Stanislavem Vlčkem - pozn. redakce). Říkal jsem mu, že už má smůlu, je to dvanáct let, co dával gól při postupu do Ligy mistrů. Už je starý, že ho vyměním na plakátu.

Jan Bořil spolu s realizačním týmem slaví postup do LM.

Lidovky.cz: Kluž však v prvním poločase výrazně hrozila. Jak vám tehdy bylo?
Hrálo se o Ligu mistrů. Rumuni sem jeli s tím, že nemají co ztratit, my jsme byli nervózní, bylo to vidět. Dlouho jsme se hledali, chtěli jsme hned dávat finální přihrávky. Pak to dopadalo tak, že jsme to kopali za pomezní čáru, nedařilo se nám. O poločase jsme si řekli, že se uklidníme. Druhý poločas jsme byli víc na balonu a víc si věřili.

Lidovky.cz: A vaše branka pak všechny uklidnila...
To nás nakoplo, uklidnilo. Věděli jsme, že to už nějak ukopeme. Říkal jsem klukům, že už nemůžeme dostat gól.

Lidovky.cz: Co říkáte na výkon fanoušků na tribunách?
Je dobře, že se to dalo dohromady, za to musíme fanouškům poděkovat. Byla neskutečná atmosféra, hodně nám to pomohlo.

Lidovky.cz: Koho si přejete v Lize mistrů ve skupině?
Na to se mě každý ptá. Chci anglické týmy, to je pro mě top. Těším se na los, koho dostaneme. Když to budou ty nejlepší celky, určitě chceme ukázat, že na to máme.

Lidovky.cz: Chtěl byste z prvního koše Petrohrad?
Když je dostaneme, tak si to s nimi zase rozdáme. Dá se s nimi hrát, vědí, jakou máme sílu, navíc mají krásný stadion. Byl by to super zápas.

Slávisté blízko LM
Fanoušci domácího celku.

Lidovky.cz: Slavia získala dva tituly, double, čtvrtfinále Evropské ligy, teď skupina Ligy mistrů. Co bude dál?
Nejlepší by bylo, kdybychom postoupili ze skupiny a v lize drželi první místo. Chceme vyhrát i MOL Cup. Hodláme dominovat na všech frontách a být úspěšní. Čeká nás hodně zápasů, ale máme široký kádr, trenér to může protočit. Každý si zahraje, každý si odpočine.

Lidovky.cz: Je v týmu taková síla, že můžete v Lize mistrů bojovat i o postup ze skupiny?
Záleží, koho chytneme, jak budeme hrát, promítne se do toho i štěstí. Bude to otevřené. Ale nebudeme tam pod takovým tlakem, jako dneska.

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...